Baharat Sözlüğü: Çörek Otu

Baharat Sözlüğü: Çörek Otu

İçerisinde 14 farklı sürü barındıran yıllık bitki cinsi olan çörek otu, düğün çiçeğigiller ailesine mensuptur. Tohumlarından çoğalan ve yıllık bir bitki olan çörek otu, yalnızca çiçekleneceği sürece kadar suya ihtiyaç duyar, sonrasında ise sulanmaz. Yağ oranı %18 olan bu bitki, çok yağlı bir tohuma sahip değildir. Çörek otu nedir sorusuna...

Devamını oku
Baharat Sözlüğü: Biberiye

Baharat Sözlüğü: Biberiye

Bilimsel adıyla Rosmarinus officinalis, yani biberiye, iğne gibi ince yapraklı ve her zaman yeşil kalmayı başarabilen bir bitkidir. Kendisi ballıbabagiller familyasının bir mensubudur. Çiçekleri mor, görüntüsü ise çalıyı andırır. Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişen biberiye, genç sürgünleri bahar, kendisi de süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Devamını oku
Baharat Sözlüğü: Beyaz Biber

Baharat Sözlüğü: Beyaz Biber

Baharat sözlüğü kategorimizin bu sefer ki konuğu: Beyaz Biber! Kendisi karabiber ile aynı bitkiden elde ediliyor. Karabiber olgunlaşmadan toplanırken, beyaz biber ise karabiberden çok daha olgunluğa ulaşmış haldeyken toplanır. Taneleri güzelce toplanır ve bir süre deniz suyunda bekletilir. Ardından kabuğu soyulan ve içi kurutulan beyaz biber bu şekilde elde edilmektedir.

Devamını oku
Baharat Sözlüğü: Ardıç

Baharat Sözlüğü: Ardıç

İğneyapraklı ağaç grubundan, 2-5 metre boyunda bir ağaçtır; Ardıç. İnce yaprakları ve şifaları kozalakları kullanılmaktadır. Ardıç tohumu olarak adlandırılan parlak meyveleri, kış aylarında toplanmaktadır.

Devamını oku
Baharat Sözlüğü: Anason

Baharat Sözlüğü: Anason

Anason denildiğinde herkesin aklında farklı bir şey canlanabilir. Kimileri için kokusuyla sarhoş eden bir madde, kimileri için rakı & roka birleşiminden yayılan hoş koku. Sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum ama oldukça faydalı bir bitki olduğunu söylemem gerekiyor. Şimdi anason nedir? Yararları & zararları nelerdir? Anason nasıl saklanmalıdır? Gibi sorulara...

Devamını oku