Her Gün Bir Muzun Faydaları

Her Gün Bir Muzun Faydaları

0

Muz doğanın bize sunduğu muhteşem meyvelerden biridir. İster sade ister diğer meyvelerle veya tatlarla karışık olsun farklı lezzetler elde edebileceğiniz bir tadı vardır. Zengin mineraller ve vitaminlerle dolu muzun faydaları ise saymakla bitmez. Genellikle muzun içi tüketildikten sonra kabuğu atılır. Fakat muzun kabuğu da birçok açıdan ve özellikle cilt hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, göz kapaklarında ve ciltte çıkan kara lekelere karşı etkilidir. Orta boy bir muzda 88 kalori bulunmaktadır. Muz zengin miktarda kalori, protein, sodyum, potasyum, magnezyum,  A, E, K  ve C vitaminlerini içermektedir.

Muzun Faydaları

Muz tüketmek için birçok sebep sayılabilir. Muzun faydaları kısaca böbreklere iyi gelmesinden tutun, bağırsaklara ve cilt sağlığına kadar birçok konuda katkısı vardır. Günde bir muz tüketimi bağışıklık sistemini koruyarak belirli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Kan Basıncını Dengeler:

Pek çok araştırma sonucunda muzun kan basıncını dengelediği ortaya konulmuştur. Bu şekilde dolaylı yoldan kalp sağlığına da olumlu bir katkısı vardır. Felç ve inmelere karşı koruma sağlar. Hatta %40 azalttığına dair araştırma bulguları mevcuttur.

Muz Enerji Verir:

Tenis maçı arasında bile muz yiyen sporcular görmüşsünüzdür. Profesyonel sporcuların ve vücut geliştiricilerin düzenli olarak tükettiği bir besindir. İçerisindeki protein kas gelişimine doğrudan katkı sağlar ve güçlendirir. Günde bir muz ile çok daha enerjik ve sağlıklı bir gün geçirebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur:

Lif yeterince alınamayan bir kaynaktır. Muz bu lifi barındıran önemli bir meyvedir. Kabızlık sorununa önemli bir çözümdür. Mide ekşimesini de geçiren bir yapısı vardır.

Strese Karşı Etkilidir:

Serotonin seviyesini dengeleyerek strese karşı etkili bir besin kaynağı olur. Ruh halimizin daha düzenli olmasını sağlar.

Tansiyonu Dengeler:

Bünye için en önemli maddelerden bir tanesi de potasyumdur ve bu madde muzda yeterince vardır. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

İlginizi Çekebilir:  Hibiskus Çayının 10 Harika Faydası

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır:

A.C ve E vitaminleri içeren bütün besin maddeleri göz sağlığı için faydalıdır, muz da bunlardan biridir. Muz bu vitaminleri bol miktarda içererek gözleri yakalanması muhtemel hastalıklardan korur

Çocukların Gelişimine Fayda Sağlar:

Birçok faydasının dışında içerdiği besinler yardımıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bal ile karıştırılıp tüketildiğinde çocuklarda ateşi ve öksürüğü azaltır.

Muz Kabuğunun Faydaları:

  • Öncelikle belirtelim ki, muz kabuğunu atmayın. Muz, kabuğu da içi kadar faydalı bir meyvedir. Faydalarını sıralamak gerekirse;
  • Antioksidan özelliği vücudu temizler.
  • Sivilcelere karşı iyi gelir. Muz kabuğunu 3-5 dakika kadar sivilceli bölgeye uygularsanız bir hafta sonra etkiyi göreceksiniz.  Aynı zamanda akne hastalığına da faydalıdır.
  • Muz kabuğu cildinizi nemli tutar ve pürüzsüzleştirir.
  • Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar 30 dakika bekletin.
Özet
Yayınlanma Tarihi
Ortalama Puan
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*