Annelerin Vazgeçemediği Mutfak Alışkanlıkları

Annelerin Vazgeçemediği Mutfak Alışkanlıkları

0

Mutfak alışkanlıkları hayata yeni yeni merhaba dediğimiz yıllardan beri gözlemlediğimiz bir olaydır. Annelerimizin kendi kurallarıyla sürdürdüğü mutfak krallığında değişmeyen ve her anne tarafından sürdürülen bazı alışkanlıklar vardır.

Mutfağın büyüsüne ilk kapıldığımızda henüz annelerimizin eteklerinden tutunarak yürüyebiliyorduk. Geçen zaman içerisinde misafirliğe gittiğimiz evlerde, arkadaşlarımızın annelerinin de tıpkı kendi annemiz gibi mutfak alışkanlıklarına sahip olduklarına gördük. Üzerinden yüzyıllar geçse bile bizce değişmeyecek mutfak alışkanlıkları, her zaman kendimizi evimizde hissetmemizi sağlayacak. İşte kimi zaman tuhaf, kimi zaman da komik olarak dikkatimizi çeken o vazgeçilmez mutfak alışkanlıkları.

İşte Her Evde Yaşanan Mutfak Alışkanlıkları

1. Bulaşıkları Makineye Yerleştirmeden Önce Yıkamak

mutfak alışkanlıkları

Devir şimdilerde teknoloji devri olsa da anneler asla tam anlamıyla bulaşık makinesine güvenmez. Tabak çanakların üzerinde çok az kir olsa da “makine iyi yıkayamaz.” diye söylenip önce kendisi yıkar. Aslında şimdilerdeki gibi her evde bulaşık makinesi olmadığı dönemde anneler tüm bulaşıkları elde yıkıyordu. O zaman da şöyle bir sitem cümleleri vardı; “Bulaşık makinesi alsak da artık bulaşıkları elde yıkamasam.” Devir değişti ama alışkanlıklar değişmedi. Çünkü mutfak alışkanlıkları öyle kolay değişmez!

2. Marketle Gelen Poşetleri Kalorifer Peteği Arasına Sıkıştırmak

mutfak alışkanlıkları

Marketten yapılan alışveriş ile birlikte mutfağa giren poşetler asla atılmaz. Tekrar kullanılmak için mutlaka kalorifer peteğine sıkıştırılır. Çok yakın zamanda bu market poşetini çöp sepetinin poşeti olarak odanızda görebilirsiniz. Ayrıca çöp poşetinin yanı sıra evden çıkarılacak herhangi bir şeyin poşeti veya peteğin arasında ömrünü tüketerek çürümeye terk edilebilir.

3. Pirinç Ayıklamayı Atom Parçalamak Zannetmek

mutfak alışkanlıkları

Fabrikalarda el değmeden de paketlense, yine de paket açıldıktan sonra pirin veya bulgur ayıklanır. Çünkü anneler dışarıdan alınanlara asla güvenmez. Tüm pirinçler önce büyük bir tepsiye dökülür ve minik parmak hareketleriyle aşağı doğru çekilerek ayıklanır. Beğenilmeyen pirinçler kenara atılır. Atom parçalamak bu olaydan daha az zaman almıştır kesin. Buda annelerin değişmeyen mutfak alışkanlıkları arasındadır…

İlginizi Çekebilir:  Temmuz Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmeli?

4. Sofrada Arta Kalan En Küçük Yiyecekleri Bile Jelatinleyip Muhafaza Etmek

mutfak alışkanlıkları

Buna en güzel örnek sabah kahvaltılarını verebiliriz. Sofradaki peynir, zeytin veya kaşar peyniri gibi kahvaltılıklar bir çatallık kalsa bile anneler tarafından jelatinlenip israf olmasın diye muhafaza edilir. Açık şekilde bırakmak anneliğin kanununda yoktur. Bugün yenmekten kurtulmuş olan kahvaltılıklar bir daha ki kahvaltıya kadar mutlaka yenir.

5. Sürahinin Ağzını Gelin Duvağı Gibi Dantelle Kapatmak

mutfak alışkanlıkları

Anne evinde bazen su içmek bile bir maceradır. Çünkü ne zaman bir bardak su içmek istesek sürahinin ağzının dantel ile kapatıldığını görürüz. Bu yüzden öncelikle danteli almak sonra da suyu barda boşaltmak gerekir. Sonrasında danteli sürahinin üzerin bırakmayı unutmayın. Yoksa anneyi sinirlendirebilirsiniz 🙂

6. Şaka Yollu Söylenen Yemeği Kafaya Yazıp Günler Sonra Sofraya Getirmek

mutfak alışkanlıkları

Eğer yaprak sarması gibi uzun zamandır yapılmayan ve ev ahalisi tarafından sevilen bir yemek varsa, sofrada; “ne zamandır da yaprak sarması yapmıyorsun…” gibi hem sitemkâr hem de şaka yollu konu açılır. Başlarda oralı olmayan ve konuyu kulak ucuyla takip eden anne bunu aklının bir köşesine not eder. Sonrasında gündelik işleri ve kafasındaki listeyi uygularken sitem edilen ve uzun zamandır yapılmadığı için şikâyet edilen yemeği genellikle 3 ila 7 gün arasında yaparak aileyi sevindirir.

7. Tarihi Eser Değeri Olan Mutfak Aletlerini Atmaya Kıyamamak

atmaya kıyamamak

Geçmişte bin bir zorlukla alınan tabak, bardak veya mutfak aletleri üzerinden yıllar geçse de atılmaz. Bazı bardakların çocuklarıyla yaşıt olması annenin onu mutfaktan uzaklaştırması için yeterli bir sebep değildir. Çeyizinden kalan her şey saklanır ve kullanılmaya devam eder. Müzeye konsa sergilenebilecek olan bu mutfak aletleri kullanılmasa bile mutlaka vitrinde durur.

8. Sarı Bezden Vazgeçememek

mutfak alışkanlıkları

Vazgeçilmeyen mutfak alışkanlıkları arasına sarı bezi almasak anneler çok kızardı. Çünkü anne yüreği eş, çocuklar ve sarı bezden ibarettir. Asla ondan vazgeçilmez. Sürekli kullanılır ve her kullanıştan sonra yıkanarak dikdörtgen biçiminde katlanıp lavabonun önüne konulur.

İlginizi Çekebilir:  Hastalık Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri

9. Mutfakta Kırılan Şeylere Sitem Edip, Kendi Kırdıklarını Sessizce Toplamak

mutfak alışkanlıkları

Eğer anne salondaysa ve mutfaktan bir şeyin kırılma sesi geldiyse; “Biraz dikkat edin ya, çok sakarsınız. Yine ne kırdınız?” Gibi bağırma eşliğinde cümlelere maruz kalabilirsiniz. Fakat aynı olayı kendisi yaptıysa çaktırmadan kırılanları temizler ve olaydan haberi yokmuş gibi hayata devam eder.

10. İçinde Yüzlerce Tarif Yazılı Defterini Hiç Kullanmamak

mutfak alışkanlıkları

Gerek altın günleri, gerek komşularla yapılan çay saatlerinde beğenilen tüm yemek tarifleri komşulardan alınır. Daha önce yapılan ve komşular tarafından beğenilen bu tariflerin yazıldığı bir defter vardır. Anneler tarifleri yapa yapa o kadar aşikar olmuşlardır ki, defterin kapağını hiç açmazlar ama o tarif defterinden de hiç vazgeçmezler.

Özel
İnceleme Tarihi
İncelenen Öğe
Mutfak Alışkanlıkları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*