Karadenizin Akışkan Lezzeti; Mıhlama

Karadenizin Akışkan Lezzeti; Mıhlama

1

Hakiki Trabzon peyniri ve ince mısır unu ile Karadeniz’e gitme sebebi; Mıhlama Tarifi. Trabzon yöresinde adına kuymak demişler. Muhlama diyen de var. Siz ne derseniz diyin, yemeden geçmeyin 🙂 Genellikle kahvaltı sofrasında sıcacık tüketilen mıhlama, ramazanda sahur sofrasında da uzun süre karnı tok tutmak için yenebilir. Doğru ürünleri bulduktan sonra ve tarifi de doğru bir şekilde uyguladıktan sonra evde de mıhlama ya da diğer adıyla kuymak çok rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Mıhlama Tarifi

Mıhlama tarifi 6 kişilik olarak düşünüldü. 20 dakikalık hazırlama ve ardından 20 dakikalık da bir pişirme süresi sonunda servise hazır hale gelecek. Hızlı yaşam koşullarında sabahları uykuya vermek istediğimiz süreden nadiren çalıp erken kalkarak bu nefis lezzeti hazırlayabilirsiniz 🙂

Malzemeler

  • 6 yemek kaşığı tereyağı
  • 6 yemek kaşığı mısır unu
  • 3 su bardağı su
  • 450 gram Trabzon peyniri

Püf Noktası

Herkes bilmiyor baştan belirtelim. 🙂 İnce çekilmiş ve taze mısır unu yanı sıra kazeini yani süt köpüğü alınmış ve halk arasında sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanmanız mıhlamanın tadını mutlaka arttıracaktır.

Pişirme Önerisi

Sade su değil de süt kullanabilirsiniz tarifi uygularken. Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil peyniri de kullanabilirsiniz. Ancak önerim Trabzon peynirinden yana.

Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle tereyağını sahana aktarın. Kısık ateşte fokurdayana kadar bir güzel eritin.
  • Ardından azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın.
  • Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin.
  • Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp, karıştırın.
  • Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında ocaktan aldığınız mıhlamayı bekletmeden sıcak olarak servis edin. Şimdiden afiyet olsun 🙂
Özet
recipe image
Tarif Adı
Mıhlama Tarifi
Yazar Adı
Yayınlanma Tarihi
Hazırlama Zamanı
Pişirme Zamanı
Toplam Zaman
Ortalama Puan
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
İlginizi Çekebilir:  En Kolay Pasta: Pudingli
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*