Normale Dönüş; Lohusalık Dönemi

Normale Dönüş; Lohusalık Dönemi

0

Lohusalık dönemi, doğumdan sonra anne vücudunda gebelikte meydana gelen değişikliklerin doğum öncesi haline geri dönmesi sürecidir. Bu dönemde kadınların merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Peki, sağlıklı bir lohusalık dönemi nasıl olur? Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda beslenmeden cinsel ilişkiye merak edilen her şeyi açıklamaya çalışacağız…

Lohusalık Döneminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle her bünyenin farklı olduğunu bilmenizde fayda var. Bir arkadaşınızda görülen semptomlar sizde aynı şekilde tezahür etmeyebilir. Bu açıdan bakıldığında herkesin sözüne güvenmeyin ve her denen şeyi yapmayın. Mutlaka uzman gözetiminde olsun vücudunuzdaki değişimler.

Lohusalık dönemi anne açısından korkularla dolu bir dönemdir genellikle. Hele ki annenin ilk bebeğiyse… Bebeğine en iyi şekilde bakmak ve ihtiyaçlarını karşılamak ister.

Gebelik takibi süresince her kontrolde bu hassas dönemle ilgili bilgi verilmesi gerekir. Bu şekilde anne psikolojik anlamda bu döneme hazır olur. Bebekte doğum sonrası emme problemleri yaşanması, ağlaması, poposunda pişik olması sık görülen çözümü olan sorunlar olduğu anneye anlatılmalı, gereğinde yardım edilmelidir. Korkuya ve telaşa mahal verilmemelidir.

Lohusalık dönemi bir kadının hayatında yaşayacağı en hassas dönemlerden biridir. Lohusalık döneminin bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyonlara açıktır, vücutta yıkım ve yeniden yapılanma bulunur, hormonların sürekli değişim gösterdiği bir dönemdir.

Doğumdan sonra lohusa kadını bekleyen en büyük risk kanamalardır. Bu nedenle mutlaka hastanede doğum önerilir. Kanama da anne ölümlerinin en sık sebeplerinden biridir. Kanamaların en sık görüldüğü ilk 2 gün içinde annenin hastanede bulunması çok önemlidir.

Doğumu hastalıkla karıştırmamak gerekir. Doğum yapan annenin hareketsizlik nedeniyle kanında kolay pıhtılaşma yaşanabilir. Bu nedenle lohusalık kadının sürekli yatırılması bunu tetikler. Bu fizyolojik ve doğal olayı bir hastalıkmış gibi göstermek asla doğru değildir.

İlginizi Çekebilir:  Kolay Kilo Vermenizi Sağlayacak Yöntemler

Lohusalık Dönemi Beslenme Alışkanlıkları

Lohusalık dönemindeki her kadının bol su içmesi, proteinli ve vitaminli besinler tüketmesi gerekmektedir. Taze meyve ve sebze tüketimi de oldukça önemlidir.

Lifli gıdalar kabızlık sorununu önleyicidir. Aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu ve katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Ton balığı, midye gibi yüksek miktarda civa içeren yiyecekler asla önerilmiyor.

Lohusalık Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Elbette ki hamilelikte alınan fazla kilolar da bu psikolojik buhranın içinde bir kadına daha da zarar verebilir. Emzirme döneminde olduklarından fazla kolari verilmesi ve düzensiz beslenmesi asla önerilmez. Bir anda zayıflamanın ne kendisine ne bebeğine faydası olmayacaktır. Doğumdan 6 ay sonra vücudunuz ve bebeğinizle aranızdaki bağ tam olarak kuvvetlendikten sonra sizin de pek bir şey yapmanıza gerek kalmayacak zaten…

Lohusalık Dönemi Depresyonu

Lohusalık Dönemi psikolojik buhran ve depresyon dönemine yakın geçebilir demiştik. Uykusuzluk, yorgunluk, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, bebeğe ilginin azalması, kendine güven kaybı başlıca görülen problemlerdir. Anneye destek olmak, yardım etmek, uyumasını ve dinlenmesini sağlamakla birlikte bu durum 1-2 hafta içinde kaybolan bir tablodur. Evlenmemiş kadınlarda, prematüre bebek doğumunda, yeterli süt gelmemesi ve benzeri durumlarda annede depresyon belirtileri sıklıkla görülür.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*