Her Zaman Lezzetli Yemek Pişirmek İsteyenlere Önemli Tüyolar

Her Zaman Lezzetli Yemek Pişirmek İsteyenlere Önemli Tüyolar

0

Gerek yemek pişirirken uyulan kurallar, gerek sonrasındaki sofra sunumları ile en lezzetli yemekleri pişirmek için bazı önemli tüyolar vardır. Bu tüyolara uyulduğu zaman her sofranız kusursuz, her yemeğiniz lezzetli olur. Yemek pişirmek bazıları için hobi, bazıları için aşk, bazıları için de meslektir.

Her zaman aklınızın bir köşesinde olması gereken kurallar sayesinde hem mutfakta harikalar yaratabilir, hem de misafirlerinize unutamayacakları sofralar hazırlayabilirsiniz. Yemekleri hazırlamaya başlamadan önce mutlaka sizin için hazırladığımı bu tüyoları bir kere okuyun. Hem her zaman pişirdiğiniz klasik yemekler, hem de ilk defa deneyeceğiniz tarifler artık lezzetinden ödün vermeyecek!

Oyun kuralına göre oynanırsa kazanan hep siz olursunuz!

Lezzetli Yemeklerin Altın Kuralları

Başlamadan Önce: Yemek Tarifini Mutlaka Okuyun

yemek tarifi

Mutfakta kolları sıvayıp yemek veya tatlı hazırlamaya başlamadan önce mutlaka tarifini okuyun. Çünkü bazı akıldan uçup giden küçük noktalar yiyeceğinizde lezzet kaybı olarak geri dönebilir. Tabi ki öneriyi her zaman yaptığınız ve artık sizin için klasik haline gelmiş yemekler için söylemiyoruz. Bu önerimiz daha önce birkaç defa yaptığınız ya da ilk defa yapacağınız tarifler için geçerli. Böyle tarifleri okuyup hatırlamak size artı puan kazandıracaktır.

Yemek veya tatlı tarifindeki malzemeler, öneriler ve püf noktaları birer birer okuyun. Çünkü eksik malzemeyle yemek yapmaya başlarsanız mutfaktaki bu önemli karşılaşmaya 1-0 geride başlamış olursunuz. Keyifle ve büyük bir hevesle başladığınız yemeği yarıda kesmek elbette mümkün olmayacaktır. Bu yüzden ipleri daha yolun başında elinizi almanız gerekiyor.

Tüm Malzemeler Gözünüzün Önünde Olsun

yemek malzemeleri

Tarifinizi iyice okuduktan sonra tarifteki malzemeleri mutfak masası üzerine dizmeyi unutmayın. Eğer yapacağınız bir et yemeği ise pişirmek için gerekli olan yağ, sos, biber ve tuz gibi küçük olabilecek detayların gözünüzün önünce olmasına dikkat edin. Çünkü böyle küçük nüanslar akıldan çıkabilir ve yemeğiniz istediğiniz lezzete ulaşamayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sürekli Karşımıza Çıkan: Mutfak Terimleri ve Teknikleri

Söylerken çok basit bir adım gibi gelse de, aklınızdan çıktığında ve misafirlerinize yemeği servis ettiğinizde tadında bir şeylerin eksik olduğunu görünce bu detayın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Yumurtayı Farklı Bir Kapta Kırın

yumurta kırmak

Aynı kapta kırılan yumurtaların kabın içerisine düşme gibi bir alışkanlığı olduğunu hepimiz biliyoruz ve defalarca yaşadık. Hem gözden kaçırmamak hem de işimizi garantiye almak için malzeme listesini incelerken yumurtalarımızın farklı bir kapta kırılmış olması bize zaman kazandıracaktır. Aksi bir durumda kırılan yumurta parçası un vb. malzemelerin içine karışarak kötü sürprizlerin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Ailenizin Sıcaklığını Malzemelerinize Yansıtın: Oda Sıcaklığını Unutmayın

oda sıcaklığı

Yapılan her yemekte malzemelerin genellikle oda sıcaklığında olması istenir. Yemeklerinize ve tatlılarınıza ekleyeceğiniz tereyağının donmuş olması hem vakit kaybetmenize hem de işlerin zorlaşmasına sebep olur. Bu yüzden hazırlığa başlarken donmuş olabilecek malzemeleri dışarı çıkartın ve onların oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Bu oldukça önemli bir maddedir.

Özetlemek gerekirse sıcak aile ortamınızı malzemelerinize de yansıtın. Aranızda oluşan buzları eritin ve malzemelerin de size aynı ölçüde sevgiyle yardımcı olmasını sağlayın.

Takip Mesafesini Koruyun: Listenizi Elinizden Düşürmeyin

tarif sırası

Her şey elinizin altında, malzemeler oda sıcaklığına geldi ve tarif listesi elinizde. Fakat dikkat etmeniz gereken kritik bir nokta var; Tarif listesindeki her şeyi sırasıyla uygulamak.

Listedeki adımları tek tek uygulamak lezzetli yemekler pişirmenin en basit ama etkili tüyolarından birisi. Eğer ilk eklemeniz gereken malzemeyi en son ekler ve “Nasıl olsa hepsi karışacak” diye düşünürseniz, her şeyin başından büyük bir hata yapmış olursunuz. Bu da yemeğinizin lezzetine etki edecektir.

Pişirmeye Başlamadan Önce: Pişirme Ürünlerini Hazırlayın

pişirme ürünleri

Eğer kek pişirecekseniz kek kalıbını veya tavanızı yağlamayı ya da yağlı kağıt ile tavayı hazırlamayı unutmayın. Bunun dışında yağı eklemeden önce ısıtmanız gereken bir tavanız varsa tavayı yakmadan hazırlamanız lezzetli kekler pişirmenizin ilk adımı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çok Az Kişinin Bildiği Güzellik Sırları

Çünkü keki pişirirken yapılacak ufak bir hata yanık kokusunun keke geçmesine, kekin kalıba yapışmasına ve hatta yanarak tüm emeklerinizin kaybolmasına neden olabilir. Bu konuya öncelikli olarak dikkat edin.

Ununuzu Eleyin, Eleğinizi Asın

un elemek

Konu sadece un değil. Malzemeleriniz arasında toz halinde kullanılması gereken ne varsa mutlaka elekten geçirin. Eleme sırasında topaklanabilme ihtimali olan tüm parçalar dışarıda kalacaktır. Bu da daha homojen bir yapı elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Peki, homojen bir yapı çok mu önemli? Eğer yiyeceklerinizin istediğiniz kıvamda ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız, evet çok önemli… Eğer misafirlerinize bir un helvası ikram ediyorsanız ve misafirinizin ağzına kocaman bir un parçası gelirse bu sizin için pek de güzel bir sonuç olmayacaktır.

Fırınlamadan Önce Mutlaka Isıtın

fırını önceden ısıtın

Hazırladığınız karışım veya yemek her ne olursa ısınmamış bir fırına koyduğunuz zaman pişirme süresi uzar ve etkili bir pişirme engellenir. Yiyeceklerinizi fırına vermeden ısıtmak ekonomi açısından pek anlamlı gelmeyebilir ama size küçük bir tüyo daha verelim, içerisinde yemek olan fırının ısınma süresi ve yemeğin pişme süresi daha uzun olacağı için daha çok elektrik harcamış olursunuz. Bu yüzden fırınlama işleminden önce küçük bir ısıtma önemli.

Geri Sayım Başlasın: Zamanlayıcıyı Başlatın

Elbette her yemeğin, tatlının ve besinin bir pişirme süresi vardır. Hazırlama evresinde zamanlayıcıya ihtiyaç olmasa da pişirirken olacaktır. Tarifte verilen süreye sadık kalmak pişen yemeğin lezzetini almasını sağlayacaktır. Fazla veya az sürede fırından çıkan yemekler istenilen lezzete ne yazık ki ulaşamıyor.

Bu yüzden pişirme süresini keyfe keder değil zamanlayıcı kullanarak ayarlayın. Bu sayede hem fırında unutulan yemeklerin önüne geçmiş hem de daha önce bu yemekleri en doğru zaman diliminde pişiren şeflerin sözüne uymuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Sofralardan Eksik Edilmeyen: Ekmek Çeşitleri

Biraz Süslenmeden Olmaz: Sofra Sunumlarına Özen Gösterin

sofra sunumu

Hem ailenizin hem de misafirlerinizin ağzına layık lezzetli yemekler pişti. Artık onları paylaşanın vakti! Yemek yapmak ne kadar keyifli bir eylemse onları sevdiklerinizle paylaşmakta bir o kadar keyifli ve önemlidir. Fazla makyaj abartıya kaçacağı için güzel bir sofra sunumu ile sevdiklerinize şık bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*