Kararmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Kararmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

0

Çaydanlıklar uzun süre kullanım sonucu eski parlaklığını ve yeniliğini yitirir. Kazayla ocakta unutulması sonucu ise kararmalar meydana gelebilir. Peki, kararmış çaydanlık nasıl temizlenir? Genellikle dalgınlık sonucu oluşan bu yanma çok kötü bir koku yayar  ve siyah bir iz bırakır. İçerisindeki suyun bitmesiyle çaydanlık çok hızlı ısınır ve ardından içi ve dışı kararır. Böyle bir durumda kararan çaydanlık nasıl temizlenir gelin bakalım.

Kararmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Öncelikle fazla ısınmadan dolayı suyu biten çaydanlıktan kötü bir koku yükselir, içi ve dışı yanar demiştik. Aynı zamanda tutma bölümleri de aşırı ısınır, müdahale ederken dikkatli olunuz. hem kendi güvenliğiniz hem de çaydanlığın zarar görmemesi için çaydanlığı kesinlikle soğuk suya tutmayın.

Ayrıca çaydanlığınızın malzemesi de çok önemlidir bu noktada. Çelik çaydanlıklar kolay kolay aşınmayan ve birçok temizlik maddesini kullanabilecek kadar dayanaklıyken; emaye, alüminyum veya diğer metallerden yapılan çaydanlıklar kolaylıkla aşınabilir.

Kararan çaydanlıklarınızı ise uygulayacağınız birkaç pratik yöntemle eski parlak haline dönüştürmek mümkün. Yanan çaydanlığın içini kolaylıkla parlatabilirsiniz.

Bunun için öncelikle çaydanlığın içine yaklaşık yarım litre kadar su doldurun. Ardından 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak sirke ilave ederek bir güzel kaynatın. Ardından yumuşak sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak temizleyin ve ardından bol suda durulayın. Çaydanlığınızın ilk günkü gibi parlayacak.

Kararan çaydanlığın dışını temizlemek için ise; bir bardak sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz atın ve tamamen eritin. Sonra çaydanlığın dışını bu sirke-tuz karışımıyla silin. Böylelikle kararan çaydanlığınız pırıl pırıl olacaktır.

Metal çaydanlıklarınız için ise amonyaklı temizleyiciler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Onun yerine doğal yöntemleri kullanmalısınız.

Çaydanlık parlatma çok kolay bir iştir. Yukarıdaki işlemleri uygularsanız basit bir şekilde çaydanlıklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  7’den 77’ye Herkesin Tüketmesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Elma kabuklarını kullanarak da çelik kararan çaydanlıklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve bir miktar su ilave edin. Bu karışımı ocakta kaynatın. Daha sonra bir miktar içinde bırakacak kadar suyu dökün. Bir sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak parlatın.

Kimyasal temizleyicileri, sağlığınız açısından çaydanlığınızın içinde kullanmamanız daha faydalı olacaktır. Bu sebeple çaydanlığın içini temizlemek için doğal yöntemler kullanmalısınız. Limon kabuğu parçalarıyla çaydanlığınızın içini güzelce ovarak parlatabilirsiniz. Unutmayın limon iyi bir parlatıcıdır. Daha sonra suyla iyice durulayın.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*