Baharat Sözlüğü: Karanfil

Baharat Sözlüğü: Karanfil

Editörün Seçimi
0

Ana vatanı Endonezya olan karanfil, çok uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Dört mevsim yaprak dökmeyen aromatik bir ağacın çiçeği olarak karşımıza çıkıyor. Çiçek tomurcukları ve kökü baharat olarak kullanılabilen karanfil, tüm dünya mutfaklarında tercih edilmektedir. Ağacın çiçeklerine ait tomurcuklardan elde edilen baharat, siyah renkte, odunsu ve hoş kokuludur. Hem yemeklere tat vermesi için hem de tıbbi faydalarından yararlanılmaktadır. Ayrıca karanfil yağı adı verilen çiçekten çıkarılan yağ da kullanılmaktadır.

Karanfil Faydaları

Karanfil faydaları oldukça fazla. Restoranta yediğiniz her yemekten sonra hesabı ödemek için kasaya gelince mutlaka küçük bir tabak içerisinde onu görürsünüz. Peki, karanfil ne kadar faydalı? İşte karanfilin yararları;

  1. Ağız sağlığı için oldukça önemli olan bitki, diş eti rahatsızlıkları ve diş ağrılarını azaltmak için kullanılmaktadır.
  2. Sindirim sistemini düzenleyici bir etkisi olan karanfilin, sindirime karşı ciddi bir koruyucu olduğunu unutmayın. Ayrıca vücuttaki şişkinliği de gidermektedir.
  3. Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen bitki, gaz söktürücü etkiye de sahiptir. Ayrıca öksürüğü keser ve balgam söktürür.
  4. Zihnin ve bedenin dinlenmesini sağlar. Ateşli hastalık ile mücadele ediyorsanız kaynatıp ateş düşürücü özelliğinden faydalanabiliriz.
  5. Antibakteriyel özelliğe sahip olan baharat, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. İştah açıcı özelliğiyle hazmın da kolaylaşmasını sağlar. Ayrıca ishale iyi geldiği de bilinmektedir.
  6. Cinsel açıdan da fayda sağlayan bitki, balla karıştırıp tüketildiğinde iktidarsızlığa iyi gelir.
  7. Tıbbi açıdan çok fazla faydası olan karanfilin ağız kokusu giderme özelliği de bulunmaktadır. Bu yüzden her yemekten sonra restoranlardan ikram edilir. 🙂

karanfil nedir

Zararları

Baharat sözlüğü kategorimizin nadide baharatı karanfilin herhangi bir zararı yoktur. Çayı ve yağının bilimsel açıklaması olmasa bile fazla kullanımında diş etlerinde olumsuz etkiler bıraktığı gözlenmektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların fazla karanfil çayı ve yağı kullanmamasını öneriyoruz. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda karanfilin kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı görülmüştür. Eğer cerrahi bir müdahale geçireceksiniz öncesinde veya sonrasında karanfil tüketmemelisiniz. Operasyon gününden 2 hafta önce mutlaka kullanmayı bırakmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Çikolata Sözlüğü: Sütlü Çikolata

Nerede Yetişir? Nerelerde Bulunur?

Günümüzde Asya ve Güney Amerika bölgesinin tropikal alanlarında yetişen karanfilin baharatını ve tomurcuklarını aktarlardan temin edebilirsiniz.

Nasıl Saklamalıyız?

Karanfilleri karanlık, seri ve kuru bir yerde, ağzı sıkıca kapatılmış cam kapta saklamanızı öneririm. Dişleri bu şekilde 1 yıl dayanabilirken öğütülmüş hali ise 6 ay ömre sahip olur. İkinci bir yol olarak buzdolabında da saklanabilir.

Özel
İnceleme Tarihi
İncelenen Öğe
Karanfil
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*