Hastalık Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri

Hastalık Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri

0

Hastalık hastası durumunun en temel özelliği, herhangi bir hastalığa yakalanıldığına inanılıp aşırı kaygı yaşama ve hastalık kapmaktan aşırı derecede korkmadır. Hasta olmadan hasta olanlar da diyebiliriz. Bu tip korkular, herhangi bir rahatsızlık olmaması ve bunun hekimler tarafından ispatlanması durumunda bile yatışmaz. Bu kişiler kendi düşüncelerinin mantıksız olduğunu bilseler de bu onların kaygılarını yatıştırmaya yeterli olmaz. Hastalık hastası olmak ve tedavi yolları yazımızda…

Hastalık Hastası Olmak Ne Demek?

Hastalık hastası olan bazı kişiler kaygılı düşüncelerinin mantıksız olduğunun bilincinde olmayabilirler. zihinleri gün içinde büyük oranda bir hastalıkları olduğuna dair endişeli düşüncelerle dolu olur ve yoğun kaygı yaşarlar.

Kalp atımı, sindirim borusundan ufak bir sesin gelmesi, ağızda biriken salya miktarı gibi fiziksel hislere karşı daha fazla duyarlı oldukları söylenebilir. Bu kişiler sürekli olarak kendi bedenlerinde veya iç organlarında bir problem olduğunu, kalplerinin her an durabileceğini, nefeslerinin her an kesilebileceğini de düşünmektedir.

Hastalık Hastası Olma Belirtileri Nelerdir?

Bir hastalığa yakalanmadan aşırı derecede korkma

Çok küçük fiziksel bir belirti bile olsa ciddi bir hastalığın olduğuna inanma

Sürekli hastane ve doktorları ziyaret etme ve araştırma

Sürekli doktor değiştirme

Sosyal ilişkilerde zorluk

Obsesif bir şekilde sağlıkla ilgili araştırma yapma

Duygusal stres

Sürekli vücudu ve kalp atımını takip etme

Bir hastalığı gördükten ve okuduktan sonra aynı hastalığın kendinde de olduğunu düşünme

Kendini hastalanmasına neden olacağından şüphelendiği yerlerden uzak tutmak (hastanede olma gibi)

Sürekli bir sağlık problemi olduğunu düşünmek

Hastalık Hastası Tedavisi

Beyinde limbik sistem denilen bölgede kaygı birikmesi olur ve bu durum kaygı bozukluklarına yol açar. Öncelikle bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Hastalık hastası tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi mutlaka beraber uygulanmalıdır. Ayrıca bu kişilere psiko-eğitim de verilmesi önemlidir. Kaygı bozukluğundan kaynaklanan kaygısının yönlendiği konu hastalanmak ile ilgilidir. Diğer kaygı bozukluğu hastalıklarında olduğu gibi kişiye yoğun endişe duyduğu durumla ilgili ne kadar bilgi verirseniz verin ve ikna etmeye çalışırsanız çalışın kişi endişelenmeden ve kaygılanmadan yapamaz. Bu nedenle mutlaka bir travma çalışması yapmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Olgun Bir Adamın Asla Yapmayacağı 8 Şey
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*