Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Editörün Seçimi
0

Hamile beslenmesi hakkında herkesin bir fikri ve düşüncesi var. Zor geçen ve beslenmeye en dikkat edilmesi gereken evre hiç şüphesiz ki hamilelik evresidir. Ayrıca biz hanımların hayatta tadabileceği en heyecanlı ve zevkli anlardan birisidir. Kendimizi her zamankinden daha özel ve hassas hissederiz hamileyken… Sağlık konusuna üst düzey önem göstermemiz gereken bu dönemlerde, yeni yaşam koşullarına uygun olarak hamile beslenmesi denilebilecek şekilde yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz.

Küçücük bir hücreden mucizevi denilebilecek bir gelişim gösteren bebek, doğrudan anne sağlığına ve kendi sağlığına etki etmektedir. Bu yüzden dengeli beslenme unsuru hamilelik döneminin her ayında daha çok önem kazanır. Hücrelerin gelişim sürecinde aktif rol oynayan önemli proteinler hem dengeli hem de doğru şekilde tüketilmelidir. Kaliteli besinlerle ve gerekli miktarda vitamin ile destek sağlanması gerekiyor. Ayrıca sağlıklı yağ kaynakları tercih edilerek günlük ihtiyaç karşılanmalı ve yine glisemik indeksi düzenli olan karbonhidratlar tercih edilerek hamile beslenmesi uygulanmalıdır.

Bunların yanı sıra hamilelik döneminde anne adayının sürekli enerji ihtiyacını karşılamak için gereksiz besin tüketmesi, nedensiz kilo almaya yol açmaktadır. Bu dönemde sağlıklı besinler tercih edilerek hamileliğin zor geçmesi önlenebilir. Hiç vazgeçemediğimiz hamur işleri fazladan kalori anlamına gelebilirken doğru besin seçimleriyle hem anne hem de bebek için yararlı olabilir. Özellikle iştah artışını kontrol eden, kan şekerinin yükselmesini engelleyen, tokluk hissi uyandıran ve tat duyuları tarafından sevilen hamile beslenme listesi uygulanmalıdır. Şimdi anne adayları için en önemli hamile besinlerini paylaşacağım.

Kolay ve mutlu bir hamilelik geçirmek için önerilere uymanız gerekiyor hanımlar 🙂

Her Yapılan Bebeğimiz İçin: Hamile Beslenmesi

Günaydın Dedikten Hemen Sonra: Yulaf

Özellikle sabah kahvaltılarında en çok tükettiğimiz hamur işiyle birlikte de çok güzel giden yulaf, tokluk hissi verir, kan şekerini düzenler ve vücudun arınmasına destek olur. Bu güzel özelliklerinin yanı sıra antioksidanı yoğun bir şekilde bünyesinde barındır. Bu sayede LDL kolesterolü serbest radikal adı verilen zararlı maddelerin verdiği etkilerine karşı koyup, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Menopoz sonrasındaki dönemlerde yüksek kolesterol sıkıntısı yaşayanlar, yüksek kan basıncı veya kardiovasküler hastalıklarla başı dertte olan kadınlar için yulaf gibi tam tahıllı besinler oldukça yararlıdır. Hamile beslenmesi için hazırlanan listenin en başında yulaf vardır. Çünkü yulaf, demir, fosfor, manganez, kalsiyum, b5 vitamini ve folik asit içermektedir. Astım ve kalp hastalığı için yulafın koruyucu özelliği vardır.

İlginizi Çekebilir:  Şok Diyet Nedir? Ünlülerin Şok Diyet Programları

Yulafı kahvaltıda süt ya da yoğurtla birlikte içerisine dilerseniz taze veya kuru meyve ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yulaf çorbası, yulaf ekmeği, kek, kurabiye, poğaça ve böreklerde yulaf kullanabilirsiniz.

Önce Sağlık Diyorsanız: Kepek

kepekli besinler

Hamileyken ideal aralıklarla kilo almak hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Hamilelik döneminde hanımlar genellikle çok yemeyi kendine hak olarak görmektedir. Ayrıca her yedikleri yemekte; “Ben iki kişilik yiyorum” diyerek kendini savunmaktadır. Fakat bu durum kronik hastalıkların kapısını açabilir. Bu yüzden en doğru ve sağlıklı seçimler yapmak, oluşabilecek kabızlık gibi problemleri önlemek için kepekli ve tam tahıllı besinleri seçmenizi öneririm.

Aldığınız Kilolardan Çabuk Kurtulun: Badem

hamile beslenmesi badem

Badem oldukça önemli ve değerli bir besin kaynağıdır. İçerisinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, folik asit, çinko, E vitamini, Omega 3 – 6 ve B vitaminlerini barındırmaktadır. Protein bakımından da oldukça zengin olması sebebiyle mide asidinin azalmasına ve damar sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. 6 aylık bir çalışmanın gösterdiğine göre; Hamile beslenmesi yapanlardan badem tüketenlerin tüketmeyenlere oranla %62 daha fazla kilo kaybı yaşadığı, yağ kaybının da %55’den daha yüksek olduğu gözler önüne serilmiştir. Hem besleyici hem de faydalı olan bademi hamile diyetinize eklemekten kendinizi alıkoymayın. Dikkat etmeniz gereken nokta ise yağlı bir tohum olduğu için yüksek kalorilidir. Bu yüzden makul oranlarda tüketmeye gayret etmenizi öneriyorum.

Bebek İçin Oldukça Yararlı: Ceviz

hamile beslenmesi ceviz

Yağlı olmasına rağmen yine oldukça sağlıklı tohumlardan da birisi; Cevizdir. Bünyesinde kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum, C ve E vitaminleri, folik asit, Omega 3 ve 6 yağ asitlerini barındırmaktadır. Oldukça kaliteli bir protein kaynağı olan ceviz, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra beyinsel fonksiyonların gelişmesinde de etkili rol oynar. Bebeğin merkezi sistemindeki gelişim için gerekli olan folik asit cevizin içerisinde yeterli miktarda bulunmaktadır. Eğer folik asit eksikliği olursa doğumda gelişim bozuklukları görülebilir. Bu yüzden cevizi her gün makul miktarda tüketmenizi öneriyorum.

İlginizi Çekebilir:  12 Yaşındaki Gençler İçin Diyet Listesi

Hamilelik Evresinde Hayatından Eksiltme: Kuru Kayısı

kuru kayısı

Potasyum bakımından oldukça zengin olan kayısı yaz aylarında taze, kış aylarında ise kuru haliyle mutlaka tüketilmesini önerdiğim bir kaynaktır. Hem besleyici hem de sindirim problemlerine yardımcı olan; stres ve kansızlık önleyen oldukça yararlı bir besindir. Ayrıca yağ yakma ve metabolizma destekleyici görev üstlenmiştir. Bunların dışında lifli besinler kan şekerinde düzenleyici ve zararlı olan maddelerin bağırsakta kalma süresini azalmaktadır. Tokluk hissi de verdiğini biliyoruz. Bu yüzden kuru kayısıyı eksik etmemenizi öneriyorum.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*