Sürekli Kesilen Elektriğe Hazırlık: Evde Pratik Mum Yapımı

Sürekli Kesilen Elektriğe Hazırlık: Evde Pratik Mum Yapımı

0

Bu aralar elektrik kesintileri sık olmaya başladı. Hiç beklenmedik anlarda ve sanki sizi hazırlıksız yakalamak için aniden kesiliveriyor elektrikler… Küçük bir şekerleme yapayım derken, birazdan telefonu şarja takarım dersiniz ve bilgisayar da uyku modundadır… Eğer bu gibi durumlarda kalırsanız ve evde mum yapımı hakkında bilgi sahibiyseniz karanlıktan kurtulmak sizin için çocuk oyuncağı olabilir 🙂 Bazen 5 dakika sonra gelir elektrikler bazen de kesinti saatler sürer. Bunu bilemediğimiz için her an hazırlıklı olmalıyız.

Kendin yap fikirleri ile evde mum yapımı çok pratik bir çözüm olabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Dışarıdan alınan mumlardan farklı ve temelde yiyecekler kullanılarak mumluk yapılacağı için onlardan gözünüzü pek ayırmamalısınız. Ayrıca mumların altına mutlaka yanmayan (cam veya seramik kaseler) maddeler koymanızı öneriyorum. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım kızlar 🙂

Elinizin Altındaki Malzemeleri Kullanarak: Evde Mum Yapımı

Artık İşe Yarama Vakti Geldi: Ton Balığı Konservesinden Mum Yapımı

konserve mum yapımı

Evinizde ton balığı konservesi varsa elektrik kesintisi olduğunda pratik bir yardımcı görevini üstlenebilir. Nasıl mı? İşte böyle…

Gerekli Malzemeler

 • 1 Tane Açılmamış Ton Balığı Konservesi
 • 1 Parça Tuvalet Kağıdı

Nasıl Yapılır?

 1. Henüz açılmamış ton balığı konservesinin üst bölümüne küçük bir delik açarak işe başlayalım. (Bunu yaparken tornavida kullanabilirsiniz. Fakat elektrikler olmayacağı için telefonunuzun ışığında mutlaka faydalanın ve kendinize zarar vermemek için çok dikkatli olun)
 2. Sonrasında küçük bir parça tuvalet kağıdını ince bir rulo yaparak fitil olacak şekilde hazırlayın.
 3. Hazırlanan fitilin bir ucunu konserve üzerindeki delikten içeriye sokun ve diğer ucunu yağlayın. (Fitili yağlamak için ton balığının içindeki yağı kullanabilirsiniz.)
 4. Fitili yağladıktan sonra evde mumluk yapımı için gerekli her şey hazır. Artık fitili yakıp aydınlanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Sofra Adabı: İlaveler

İlgili >> Mandalina Mumluk Nasıl Yapılır?

Bu Biraz Daha Kolay: Margarinden Mumluk

evde mum yapımı margarin

Belki inanmayacaksınız ama sadece 2 tane malzeme kullanarak ve 5 dakika harcayarak harika bir mumluk yapabilirsiniz. Hem de her zaman evinizde olan yarım paket margarin kullanarak. Evde mumluk yapımı margarin ile 4 saat aydınlanmanızı sağlayacak. İşte sözü fazla uzatmadan hemen anlatayım nasıl olduğunu 🙂

Gerekli Malzemeler

 • 1 Paket Margarin (Yarısı Kullanılacak)
 • 1 Parça Tuvalet Kağıdı

Nasıl Yapılır?

 1. Mumun fitili yine bir öncekinde olduğu gibi küçük bir parça tuvalet kağıdı oluyor. Sol üst köşe ile sağ üst köşeyi birleştirerek katlıyoruz ve sonrasında kağıdı ince bir rulo olacak şekilde yuvarlıyoruz.
 2. 1 Paket margarini ikiye bölüyoruz. (İki parçadan 2 mum yapabilirsiniz)
 3. Margarinin orta kısmını ince bir çubuk kullanarak dibine kadar deliyoruz ve açılan deliğe tuvalet kağıdı rolusunu sokuyoruz.
 4. Margarinin üst bölümündeki rulo ucunu iyice margarine bulayıp yakıyoruz ve evde mum yapımı kendin yap fikirleri projesiyle hayata geçiyor. İşte 4 saat süre aydınlatan mumluk hazır.
 5. Unutamadan; Mumluğu güvenle kullanabilmek için lütfen cam bir bardak veya kase içerisine koyun 🙂
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*