Anne ve Babadan Bize Geçen 10 Kişisel Özellik

Anne ve Babadan Bize Geçen 10 Kişisel Özellik

0

Anne gibi kocaman gözler ve baba gibi uzun bacaklar… Bunu düşündüğünüzden inanamayacağınız şeyler: Ebeveynlerimizin her fiziksel özelliğinin genlerinin kopyalarından miras aldık. Peki, anne veya babamızdan bize neler geldi? Soran Bayan, genetik hakkında yapılan son araştırmaları sizler için inceledi ve şaşırtıcı şeyleri keşfetti. İşte Ailenizden miras aldığınız 10 kişisel özellik…

Ebeveynlerden Miras Kalan 10 Şaşırtıcı Özellik

1. Yüksek Kolesterol Seviyeleri

yüksek kolesterol seviyeleri

Birçok kişi yüksek kolesterol seviyelerinin yediğinizle bağlantılı olduğuna inanıyor. Eğer uzun ve mutlu bir yaşam isterseniz, sebze ve meyve yemeniz, çok fazla da egzersiz yapmanız gerekiyor.

Ancak bazen yüksek kolesterol seviyeleri aslında yaşam biçimimize değil, genlerimize bağlıdır. Her 500 kişiden 1’inin kanında kolesterol birikimine neden olan özel bir genetik mutasyon vardır. Bu insanlar, sebzeden başka bir şey yemeseler bile bu maddenin yüksek seviyelerine sahip olacaklardır.

2. Erkeklerde Kellik Anneden Gelir

kellik anneden gelir

Kellikte rol oynayan genlerden biri X kromozomundadır. Erkekler onu annelerinden miras alırlar. Fakat bu ince telli saçlarınız için annenizi suçlamaya çalışmayın. Babadan miras kalanlar da dahil olmak üzere burada rol oynayan başka genler vardır. Dahası, çevresel faktörlerin saç dökülmesine etkisi vardır.

3. Akademik Başarı

genetik akademik başarı

Bir anne çocuğunu okula göndermek için azarladığında çalışmalarında çok daha başarılı olduğunu ve bu anlamda bir başarısının olduğunu belirtti. Akademik başarı %55 genetik mirasa bağlıdır. Binlerce gen, doğrudan okulda ne kadar iyi performans gösterdiğinden sorumludur.

4. Kahve Aşkıkahve aşkı

Çok kahve içtiğinize mi inanıyorsunuz? Bunlardan tamamen genleriniz suçlu. Bilim insanları, kahvesiz yaşayamayan ve yapamayanlar hakkında karşılaştırmalı bir araştırma yaptı. İkinci grubun, kafeini daha yavaş içtiği anlamına gelen belirli bir gen kümesi olduğu ortaya çıktığı. Bu durum kahveyi düzenli içmenin onlara ihtiyaç gibi geldiğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Olgun Bir Adamın Asla Yapmayacağı 8 Şey

5. Genç Olgunluk Başlangıçlı Diyabet

genç diyabet hastalığı

Tip 2 diyabet genellikle yaşlı insanlarda gelişir. Ancak bazen aktif bir yaşam tarzına sahip çocuklar ve ergenlerde görülür. Bu, genç olgunluk başlangıçlı şeker hastalığı olarak bilinir ve kötü bir diyet de rol oynayabilir. Ancak genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkar.

6. Anneden Gelen Renk Körlüğü

genetik renk körlüğü

Bazı renkleri ayırt etme yeteneği, genellikle kişinin genleri aracılığıyla miras aldığı bir şeydir. Çoğunlukla renk körlüğü çeken erkeklerdir. Çünkü annelerden erkek çocuklara bu genler aktarılır. Bunun nedeni, genetik yapısında, tek annedeki X kromozom kusurunun telafi edilmediği, bununla birlikte kadınların babalarından “acil” bir X kromozomuna sahip olması gerçeğidir.

7. Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı

Şaşırtıcı gelebilir, ancak yetişkinlerin% 65’inde laktoz ya da süt şekerini sindirme yeteneği düşüktür. Bunun için belirli bir gen sorumludur. Bir çocuk hala çok genç olduğunda ve hayatta kalabilmek için sütüne ihtiyaç duyarsa, vücut laktozu sindirmek için bir enzim yaratır. Ancak, bu kişi büyüdükçe, süt ürünlerini emme kabiliyeti düşer. Sadece insanların bir kısmının laktoz toleransı için geni var, yani herhangi bir yaşta herhangi bir problem yaşamadan etkili bir şekilde sindirilebiliyor.

8. Araba Kullanabilme Becerisi

Araba kullanabilme becerisi
Çoğumuzun kuşkulandığı konu, bilim insanları tarafından doğrulandı: Herkesin araba kullanma kabiliyeti yok. Trafik kurallarını öğrenebilir ve sürüş testini geçebilirsiniz, ancak kendinizi yönlendirme yeteneğini etkileyen özel genleriniz varsa, reaksiyonlarınızın hızı veya hafızanız varsa, o zaman direksiyonu direksiyon başına geçebilirsiniz. Fakat bu kötü bir fikir olabilir. Sürüş sırasında rahatsız olma ihtimaliniz yüksektir ve bu nedenle kaza geçirme riskiniz daha yüksektir. Bilim insanları, bu genlerin nüfusun %30’una sahip olduğuna inanıyor.

9. Şaşkınlık

şaşkınlık

Bir kişinin kısa süreliğine yakınması olasılığı veya gelişmesi ihtimali kalıtsaldır. Her iki ebeveyn de bu sorunu yaşarsa, çocuğun gelişme riski %50 civarındadır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Tonik: 1 Ayda Saçınız Uzasın!

Bununla birlikte bilim insanları, burada her şeyin genetik üzerine atfedilemeyeceğine inanıyorlar. Bilgisayarın önünde otururken daha az zaman harcayan ve gözlerini zorlamanın önlenmesi, kısa süreli görüşten muzdarip olma ihtimalini çok düşürür.

10. Popülerlik

İnanılmaz gelebilir, ancak kişinin popülaritesinin sırrı genlerinde gizlidir. Harvard’lı bilim insanları uzun yıllar süren titiz araştırmalar sonucunda bu sonuca vardılar. İnsanlığın şafağında, gıda kaynakları veya tehlike hakkında değerli bilgiye sahip olanların belirli bir sosyal grubun dikkatinin merkezinde olduğunu düşünüyorlar. Bu genleri miras alan insanlar, akranları arasında popüler olan ve insanların genellikle arkadaş olmak istedikleri kişilerdir. Bu nasıl oldu? Belki gelecekteki araştırmalar bunu daha açık hale getirir.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*