Protein Ağırlıklı Beslenmeyle Kilo Vermek: Dukan Diyeti

Protein Ağırlıklı Beslenmeyle Kilo Vermek: Dukan Diyeti

Editörün Seçimi
0

Fransız kadınlarının nasıl bu kadar ince ve seksi kaldığını biliyor musunuz? Tabi ki protein ağırlıklı beslenmeyle kilo verdiren dukan diyeti sayesinde… Doktor Pierre Dukan tarafından hayata geçirilen dukan diyeti, tatsız diyet listelerinden uzak ve spor salınlarının kölesi olmadan kilo verdiren bir diyet yöntemidir. Oldukça basit olan bu diyet listesi sayesinde 5 günde 3.5 kilo vermek mümkün. Kim istemez ki değil mi kızlar? 🙂

 Fransız doktor tarafından yaratılan diyet, Fransız kadınların her daim ince ve seksi görünmelerini sağlıyor. Dukan kitabı şimdiye kadar 1.5 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmıştır. Ayrıca bu popüler diyet Jennifer Lopez, Gisele Bundchen (Supermodel) ve Gossip Girl dizisinin yıldız oyuncusu Jessica Szohr tarafından uygulanmaktadır.

Düğün hazırlıkları veya yaza hazırlık yapıyor olabilirsiniz.  Eğer kendinizi zorlamadan kilo vermek istiyorsanız dukan diyeti tam size göre olabilir. Bu yüzden sizler için son yılların popüler diyetini araştırdım. Tüm bilgileri, diyetin olumlu ve olumsuz taraflarını derledim. Yapmanız gereken 4 basit ve önemli maddeyi okumak/uygulamaktır.

Dukan Diyeti Neleri İçermektedir?

dukan diyeti listesi

 1. Yalnızca saf protein tüketilir.
 2. Dilediğiniz kadar çiğ ya da pişmiş sebze tüketilir. Ayrıca patates, mısır ve bezelye hariç kızartmadan yağsız pişirilir.
 3. Diyete 2 tane meyve eklenir. Bu meyveler muz, üzüm, incir ve kiraz dahil edilmez.
 4. Günde 2 dilim kepek ekmek yiyebilirsiniz.
 5. 40 grama kadar ve yağsız peynir yiyebilirsiniz.
 6. Makarna veya pirinç tüketebilirsiniz. Elbette kepeksiz olacak. Esmer pirinç, kepekli makarna (200 gr)
 7. Ödül olarak 1 öğün karbonhidrat, tatlı veya atıştırmalık tüketebilirsiniz.

Bu önemli diyet birbirini takip eten toplam 4 ana evreden oluşmaktadır. Dr. Dukan protein almanın, kilo verme konusunda tam bir çözüm olduğunu dile getiriyor ve diyet programına bu düşüncelerini yansıtıyor. Diyet listesi içeriğine baktığımızda bolca protein ve 0 karbonhidrat görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Pencereleriniz Kışa Hazır mı? Birlikte Hazırlayalım!

Dr. Dukan’a göre bu yöntemle kilo vermenin çok mantıklı sebepleri var;

 • Protein ile aminoasitler birbirine çok sıkı bir bağla bağlıdır ve ayrılması zor uzun zincirlerden oluşmaktadır. Bu yüzden vücudumuz proteinleri sindirebilmek için çok çalışır ve besinler midede yağ ve karbonhidrat olarak uzun süre kalır. Böylece mide daha yavaş boşalır ve daha zor acıkarak diyetin daha kolay uygulanabileceği anlamına gelir.
 • Proteinler daha zor kırılı ve sindirilmesi oldukça zordur. Bu yüzden vücut daha fazla kalori yakar. Örnek vermem gerekirse, 100 kalorilik protein aldıysak vücut 30 kalori yakarak tamamını sindirebiliriz. Böylece vücudumuz 70 kalori alır. Fakat 100 kalorilik yağ alırsak vücut 12 kalori yakar, 100 kalori karbonhidrat aldığımız da vücut yalnızca 7 kalori harcayıp sindirimi tamamlar. Bu da eğer 1500 kalori protein alırsak vücudumuza 1.050 kalori kaldığı anlamına gelir.
 • Dukan diyeti esnasında alacağımız yüksek proteinli besinler karbonhidratları, insülin salgısı nedeniyle önemle sınırlandırmalıyız. Çünkü insülin, kan şekerini kontrol ederek yağ depolamamızı sağlamaktadır.
 • Diyet esnasında alacağınız yağın da mutlaka sınırlı olması gerekiyor. Çünkü gram başına en çok kalorisi olan besinlerle birlikte, makarna ve ekmek gibi karbonhidratlarla birlikte tüketilmektedir. Ayrıca proteinin gramında 4 kalori varken, yağın gramında 9 kalori bulunuyor. Buda neredeyse yarısı kadar anlamına geliyor.
 • Yağ almak açlığı en aza indirir ve çok yağ alımı ise kalp hastalıklarını tetikler.

Dr. Dukan kısaca “Yağ tüketip kendi yağlarımızdan kurtulmak mümkün değildir.” demek istiyor.

dukan diyeti

Dukan Diyeti İle Kaç Kilo Verebilirim?

Dukan diyeti atak evresi;

 • 5 gün uygulanırsa; 3.5 kg (Fazla kilolular 5 kiloya kadar verebilir.)
 • 3 gün uygulanırsa; 2.25 kg 
 • 1 gün uygulanırsa; 1 kg
 • Seyir fazına geçerseniz haftalık düzenli olarak 1 kg verebilirsiniz.

Diyet Yaparken Ne İçebilirim?

Dukan diyetinin hangi evresini uygularsanız uygulayın, günde en az 1.5 lt su içmelisiniz. Bu suyu dilerseniz çay, kahve veya bitki çaylarından da alabilirsiniz. Ayrıca az miktarda sodyum içeren maden suyu veya sade su tüketebilirsiniz. Diyet içecekleri de tüketebileceğiniz içeceklerdendir. 

Dukan Diyeti Olumlu Yönleri

 • Bu popüler diyet sayesinde hızlıca kilo verilebilir ve bu sizin için yüksek motivasyon getirebilir.
 • Önerilen liste oldukça nettir ve uygulanması zorunlu olan kurallar açıktır. Bu aklınızda soru işareti kalmasının önüne geçer.
 • Seçeneklerin az olması, öğünlerde kolayca planlama yapabilmenizi sağlar.
 • Yemekleri tartmaya veya kalori hesabı yapmaya gerek duymazsınız.
 • Dukan diyeti kuralları arasında yağlı ve şekerli yemekler ile alkolden uzak durulması bulunmaktadır. Böylece hem vitamin hem de mineral açısından fakir besinlerin tüketilmesi engellenerek daha sağlıklı beslenmenin yolu açılır.
 • Dukan diyeti yağ ve tuz alışıklığını çabucak keser. Bu sayede sağlıklı bir alışkanlık kazanmış olursunuz.

Dukan Diyeti Olumsuz Yönleri

 • Bu diyette herhangi bir esneklik yoktur. Dr. Dukan eğer kilo vermek istiyorsanız kurallara uymanız gerektiğini söylemektedir.
 • Atak ve seyir evreleri gerçekten zordur. Bu yüzden uygulayıcıların sıkılıp veya bunalıp diyeti bırakma olasılığı oldukça yüksektir.
 • Vejeteryansız bu diyeti uygulamak neredeyse imkansızdır.
 • Nişastalı karbonhidrat, meyve ve sebzelere göre protein açısından zengin olan etler pahalıdır.

Dukan Diyeti Yan Etkileri

Öncelikle karbonhidratların az olması sebebiyle vücut enerji kazanmak için yağları yakacaktır. Böylece ketonların üretimine sebep olacak ve kişide kötü ağız kokusu, kuru ağız, güçsüzlük, yorgunluk, bulantı ve baş dönmesi gibi etkilere yol açabilir.

Doktor Pierre Dukan, atak evresini hayata geçirirken stresli aktivitelerden uzak durmanızı öneriyor. Çünkü bu evrede kendinizi normalde daha yorgun hissedeceksiniz. Ayrıca ağzınızın kötü kokması ve kuru ağız oluşumu da yağ yakmaya başladığınızın göstergesi olduğunu, bu sebeple başarılı adımlar attığınızı unutmamalısınız. Bu iki durumu çözümü ise oldukça basit; Bol bol su içmek…

Karbonhidrat Kesilir; Kabızlık Başlar

Diyeti uzun vadede uygularken besin eksiklikleri ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse 18 kg vermeniz gerekiyorsa, 3-4 ay sadece protein ve bazı sebzeler tüketmelisiniz. Kepekli tahıl, sebze ve meyve türleri tüketilmediği için vücut antioksidan seviyesini azaltacaktır. 

Korunmak için Dr. Dukan multi vitamin almanızı öneriyor.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*