Sadece Serinletmiyor: Dondurmanın Az Bilinen Faydaları

Sadece Serinletmiyor: Dondurmanın Az Bilinen Faydaları

0

Dondurmanın faydaları hiç gündeme getirilmez. Herkes dondurmanın zararlı olduğunu söyler ve savunur. Yağlı süt veya krema içine şeker ve tatlandırıcı eklenerek yapılan ve sakız kıvamına getirilen, yazın da en çok tüketilen tatlıdır; Dondurma. Aslında zararından çok faydası vardır ama kimse bunu dile getirmez nedense. 

Çocuklarının hastalanmasından korkan aileler sadece yaz aylarında ve çok az miktarda tüketmeleri için çocukları üzerinde baskı kurar. Yetişkinler de çoğu zaman kilo alma korkusuyla bu güzel tatlı ve serinleticiyi hayatlarından uzak tutar. Unutmamalıyız ki dondurmayla aynı oranda tüketeceğiniz kadayıf veya çikolata gibi tatlılar dondurmadan neredeyse 4 kat daha fazla kalori içermektedir. Dondurmanın faydaları hakkında bilgi sahibi olmayanlar çok hatalı düşüncelere kapılabiliyor. Bu yüzden bu konuyu gündeme getirme gereği duydum 🙂

Onu Küçümsemeyin: Dondurmanın Faydaları

dondurmanın yararları

Vitamin ve Mineral Kaynağı

Vücudumuz için gerekli olan besinlerden karbonhidrat, protein ve yağ içermektedir. Bunların yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri de dondurmanın faydaları arasındadır. Tam bir K vitamini deposu olan dondurma, faydalarıyla herkesi şaşırtabilir. Bilmeyenler için K vitamini kanın inceltilmesi, pıhtılaşması ve sindirim için oldukça önemlidir. Vitaminlerle bitmiyor elbette faydaları dondurmanın… Tiamin, antioksidan, niasin ve riboflavin içerdiğini de bilmeniz gerekiyor. Dondurma sayesinde sindirim sistemimiz gelişir ve reflekslere fayda sağlar.

Kilo Verdirir

Dondurma denildiğinde herkes kilo aldırdığını söyler. Aslında bu çok büyük bir yanlıştır. Çünkü dondurma düşük kalorisi ve süt ile yapıldığı için kilo vermenize yardım eder. Yapılan araştırmalar sonucu düzenli dondurma tüketen ve kilo vermeye çalışan bir kişi diğer diyet yöntemlerini uygulayanlara göre daha fazla kilo vermiştir.

Besleyici

İçerisinde çok az miktarda dahi olsa donmuş yağ bulundurduğu için insanlar dondurma yemekten çekinmektedir. Fakat bilinenin aksine dondurmanın içerisinde günlük kalori ihtiyacının %10’u ve trans yağ ihtiyacının da %15’i bulunur. Yani dondurma tüketerek çok az miktarda kalori ve yağ alırsınız. Dondurmanın faydaları arasında besleyiciliğini de söylemeden geçmemek lazım. Çünkü dondurma içerisindeki fosfor ve kalsiyum, kemik ve dişlere yararlı olduğu gibi B vitamini de barındırmaktadır.

Mutluluk Hissi

Dondurmanın faydaları sadece bedensel değil ruhsal yönden de etkiler bizi… Dondurma yediğimiz anda yüzümüzde bir mutluluk belirir. Bu dondurmanın damak tadını iyiden iyice coşturmasıdır. Belki de dondurmanın yararları arasında en güzeli de bu sanırım… Çünkü mutluluk her şeyden önce gelir 🙂

İlginizi Çekebilir:  Evde Yetiştirebileceğiniz Ecza Deposu: Kamkat
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*