Çocuğum Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

1

Özellikle ilk çocukta hepimizin başına gelmiştir. Çoğu ebeveyn, “Çocuğum uyumuyor, yatağa yatmak istemiyor, tek başına yatmaya karşı çıkıyor, çok sık uyanıyor ve uyurken diş gıcırdatıyor.” gibi şikâyetlerini dile getiriyor. Uzmanlar çocuklardaki uyku probleminin çok fazla nedeni olabileceğini ifade ediyor. Problemlerin bazıları fiziksel bazıları ise duygusal olabilir. Bu yüzden çocuğum uyumuyor ne yapmalıyım diye soran bayanlar ile birlikte çözüm yollarına bakalım istedim.

Özellikle biz anne ve babalara çocuklarımızın ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmak düşüyor. İhtiyaçların başında ise çocuğumuzu ihmal etmemek, korku veya anksiyete (endişe) yüzünden uyumayan çocuklarımızı anlamalı ve duyarlı davranmalıyız.

Doğum yaptıktan sonraki bir yıl boyunca bebeğimizin bedensel ihtiyaçlarını ve şikayetlerini, bulunduğu odanın sıcaklığı, sesler, anne ile bebeğin ilişkisi, ihtiyaçlarının giderilmesi ve anne psikolojisi bebeğin uykusuna doğrudan etki etmektedir. Bebeğin ilk yıl açlığını, gaz çıkarma veya reflü gibi rahatsızlıkları olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bebek gelişimi için uykunun en temel gereksinimlerden birisi olduğunu, her çocuğun farklı uyku alışkanlığı ve gereksinimi olabileceğini savunan uzmanlar, yeni doğan bebeklerin günün 16 – 17 saatini uykuya ayırabileceklerini söylüyor.

Çocuğum Uyumuyor Diyenler; “Onlar Davranış Diliyle Konuşur

çocuğum uyumuyor

Bebeklerde uyku problemlerinin genelde 2. yıldan itibaren oluştuğunu söyleyen uzmanlar, problemin sorunlarını şu şekilde ifade ediyor;

Bebekler uykuya dalarken sıklıkla zorluk yaşar. İlerleyen dönemlerde ise korku, endişenin yüksek oluşu, diş gıcırdatma ve uyugezerlik görülür. Çocuklarımız davranış diliyle konuşur. Eğer problemi varsa bunu davranışlarına yansıtarak anlatır. Uykuya dalarken zorluk, uykuların sık sık bölünmesi, uyurken alt ıslatma, genelde çocukta sorunların ilk habercileridir. Çocuğum uyumuyor ne yapmalıyım demeden önce neden uyku problemi yaşadığını tespit etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir >> Kışın Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?

Çocuğunuzun sizden ayrılıp kendi odasına gitmek istemeyebilirim. Çünkü çocuk sizin yanınızdaki hareket veya dinamizmden kopmak istemiyor veya aranızdaki yetersiz iletişimden etkileniyor olabilir. Eğer işten geç geliyorsanız veya çocuğunuzla yeterli düzeyde bir ilişki kuramıyorsanız bu onun uykusuna yansıyacaktır. Haliyle yatağa gitmek istemeyip, sizinle vakit geçirmek isteyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Bebek gelişiminde sindirim sisteminin ve fermente gıdalarla beslemenin önemi nedir?

Endişe Uykuyu Etkiler

Eğer eşinizle sorunlar yaşıyor, kavga ediyor veya psikolojik problemler yaşıyorsanız bu çocuğunuza doğrudan etki edecektir. Eğer çocuğunuzla aranızda güvene dayalı bir ilişki kuramadıysanız, çocuğunuz kardeşini kıskanıyorsa, okulda, öğrenme aşamasında, uyum evresinde sorunları varsa, çocuğunuzun endişe seviyesi yükselir. Size korktuğunu söyleyebilir, daha yakın olmak isteyebilir, eğer küçük kardeşi sizle yatıyorsa odanıza girmek için uğraşabilir.

Normal Karşılayın: Çocuğunuz Geçiş Nesnesine Bağlanabilir

Çocuğunuz sizden ayrılmaya katlanamadığı evrelerde, her çocukta farklı olmakla beraber 2-3 yaş arasında geçiş nesnesine bağlanabilir. Bu sizin bir eşyanız, oyuncak veya yastık olabilir. Bu bağlılık yüzünden sakın çocuğunuzu yargılamayın, bağlandığı eşyayı ortadan kaldırmayın. Çünkü çocuğunuzun gelişimi için bu nesnenin bir önemi vardır. Bir sonra ki döneme sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için çocuğunuz kendine böyle bir yol bulmuştur.

Çocuğum Uyumuyor Ne Yapmalıyım Diye Soran Ailelere Öneriler;

  1. Bebeğinizin ihtiyaçlarına karşı her zaman duyarlı olun ve bu ihtiyaçları zamanında karşılamaya gayret edin. Ayrıca bebeğinizin uykusunu sık bölmeyin.
  2. Çocuğunuza güven aşılayan bir kişi olduğunuzu gösterin. Onun bir birey olabilmesi için gereken desteği esirgemeyin, fazla korumayın ama ihmal de etmeyin. Ayrıca ona ne kadar güvendiğinizi hissettirin.
  3. Çocuğunuzu uyutmadan önce ortamın sakinleşmesini sağlayın. Eğer ortamda çok fazla hareket, gürültü veya eğlence varsa, çocuğunuz uyumak istemeyecektir.
  4. Bebeğiniz veya çocuğunuzla düzenli vakit geçirin, onunla keyifli etkileşim ve paylaşımlarda bulunun. Tıpkı birlikte aktivite veya oyun oynamak gibi…
  5. Ortada bir sorun var diye çocuğunuzu hemen yargılayıp, ceza vermeyin. Hele ki bu sorun bazı korku veya endişelerden ötürü uyuyamamasıysa… Eğer onu anlamaya çalışmazsanız ikili ilişkilerinizde bozukluk meydana gelir. Böylece çocuğunuzun sorunları da onunla birlikte büyüyecektir.
  6. Onu anlamak için çaba gösterin, dinleyin ve rahatlamasını için uğraşın.
  7. Eğer disiplinsiz hareketleri varsa, davranış ve puanlama yaparak, ödül odaklı bir sistem deneyebilirsiniz.
  8. Mümkün mertebe çocuğunuzla aynı ortamdayken herhangi bir tartışma içerisine girmeyin. Birbirinizi eleştirecek konuşmalar yapmayın ve çocuğunuzun sorunlarından sık sık bahsetmeyin.
  9. Eğer çocuğunuz uyum problemi yaşıyor, dikkat eksikliği, öğrenme sorunu, alt ıslatma, agresif veya içe kapanıklık yaşıyorsa ve ikili ilişkilerinizde bir problem yoksa mutlaka uzman yardımı almanızı öneriyorum.
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*