Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Editörün Seçimi
0

Cilt lekeleri yaz ayının başlamasıyla yaş gözetmeksizin her insanın karşılaşabileceği bir cilt sorunudur. Ciltte oluşan lekeler denildiğinde kabul edelim hepimizin aklına güneş lekeleri geliyor. Fakat bu lekeler sadece güneş lekeleri değildir. Çil, sivilce (akne), yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler, hamilelik boyunca karşılaşılan lekeler, doğduğumuzdan beri olan cilt lekeleri olarak çeşitlendirilebilir.

Eğer cilt lekeleri sizi çok rahatsız ediyorsa ve önlemek istiyorsanız, öncelikle oluşma sebeplerini ortadan kaldırmalısınız. Cilt lekeleri nasıl geçer sorusunu cevaplamadan önce lekelere etki eden unsurlardan bahsetmek istiyorum. Bu çünkü bu sebepleri kavrayabilirsek, cilt lekelerinin oluşumuna önlem alabilirsiniz.

Sıfırdan Başlayalım: Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Ciltte oluşan renk farklarının ortaya çıkmasıyla cilt lekeleri meydana geliyor. Melamin pigmentinin cilde birikmesi ve lekelerin oluştuğu bölgede iyice fazlalaşması sebep olmaktadır. Bu yüzden melanin fazlalaştığı bölgelerde lekeler de oluşuyor. İşte cilt lekelerinin bazı oluşma sebepleri;

 1. Güneşe doğrudan ve uzun süre maruz kalınca,
 2. Kalıtsal sorunlar yüzünden,
 3. Cilde sürülen bazı kimyasal içerikli madde ve ilaçlar yüzünden,
 4. Doğal olmayan bronzlaşma (solaryum vb.) yöntemleri yüzünden cilt lekeleri oluşmaktadır.

Cilt lekesi denildiğinde öncelikle yüzümüz akla gelse bile cilt lekeleri vücudun hemen hemen her bölgesinde olabilir. Özellikle uzun süre güneşe maruz kalan ciltlerde koyu kahverengi tonlarında güneş lekeleri, yoğun ultraviyole ışınlarına maruz kaldığınız için oluşur. Ultraviyole ışınları cilde direk temas ederse leke oluşumuna sebep olur ve zarar verir. Peki, önlem alamadık ve cilt lekesi oluştu, bunları nasıl giderebilir, sağlık dolu bir cilde nasıl kavuşabiliriz?

İlginizi Çekebilir >> 1 Ayda Saç Uzatan: Evde Tonik Yapımı

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Sebebi ne olursa olsun cildimizdeki lekeler çok canımızı sıkabilir. Lekelerin ortadan kalkması için bir sürü yöntem bulunmaktadır. Bazıları medikal bazıları da cilt lekeleri için maske, krem ve peelinglerdir.

Medikal Uygulamalar

İçerisinde asit bulunan kimyasal ürünlerin kullanımı: Bu ürünler kullanıldıkça ciltte soyulma gerçekleşir. Fakat kimyasal ürünlere başvurmak yerine evde kendimizde bu tür tarifler hazırlayıp aynı işlemi gerçekleştirebiliriz.İçeriğinde asit olan ürünler için sirke kullanabiliriz örneğin 🙂

İlginizi Çekebilir:  Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmeli?

Fakat bu noktada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var; İçeriğinde asit bulunan ürünlerden bazıları kanserojen madde taşıyabilir. Leke açarken kullanılan meyve asitleri yalnızca güneş lekeleri için değil, sivilce ve yüzdeki cilt lekeleri içinde kullanılabiliyor. Bu yüzden uyguladıktan sonra yüzde kızarma olmasını göze almalısınız.

Kimyasal peelingler: Bu peelingler derideki üst tabakayı soyup, lekelerin giderilmesini sağlıyor. Fakat sonrasında deride kabuklanma, yanma, hassasiyet gösterme ve kızarıklık gibi yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca kimyasal peelingler sadece sorun olan bölgeye uygulanmalıdır, bunu da aklınızdan çıkarmayın.

cilt lekeleri için maske

Lazer Uygulaması

Cilt lekeleri için bir diğer çözüm de; lazer uygulamasıdır. Bu çözüm yolu da tıpkı bir önceki kimyasal peelinglerde ki gibi ciltte soyulmalar olur. Lazer uygulaması ile cilt lekelerinden kurtulabiliriz. Fakat yine bazı yan etkileri göze almak gerekiyor. Peki, lazer ile cilt sorunlarından kurtulmak için başlıca yan etkileri nelerdir? Bazıları; yanma, ağrı, kaşıntı, kabuklanma veya morarma. Lazer uygulaması için önerim: Çalışıyor veya okuyorsanız bu uygulamadan önce mutlaka yıllık izin döneminizde uygulayın. Yan etkilerinden kurtulmak için eve kapanacağınızı unutmayın 🙂

Mezoterapi Uygulaması

Lekelerin giderilmesi için yüzümüze renk açıcı işlemler veya cilt tabakasını soyulmasını baz alan yöntemler uyguluyoruz. Bunların dışında ise mezoterapi denilen yöntemlere başvurarak deri altına enjekte edilen vitaminler ile cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanıyor. Deri altına enjekte edilen bu yenileyici ve leke giderici maddeler sayesinde bölgedeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Krem

Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz dermo-kozmetik olarak üretilen kremler sayesinde güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu kremleri güneş kremi ile birlikte kullanırsanız daha etkili olduğunu görebilirsiniz. 🙂

Cilt Lekeleri İçin Maske

Maske yöntemi, evde hazırlayıp yüzümüze uygulayarak lekelerden kurtulmamızı sağlıyor. Bu yöntemin yararlarını zaman içerisinde ve kullanım süresine göre görebiliriz. Maske yöntemi diğer yöntemlere göre daha doğal bence 🙂 Etkisi medikal yöntemlere göre geç tesir etse bile daha sağlıklı olduğu kesin. 🙂 Ayrıca bitkisel kürler kullanarak ciltteki kırışıklık ve kuruluk gibi sorunlarında üstesinden gelinebilir. 🙂

İlginizi Çekebilir:  Ege Denizi Gibi "Muhteşem Dalgalı Saçlar" Nasıl Yapılır?

Cilt Lekeleri İçin Maske 1

Malzemeler

 1. Maydanoz
 2. Taze Limon Suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Maydanozu iyice doğrayıp kaynayan suda 15 dakika bekletin. Soğuduktan sonra süzün.
 2. İçerisine 5 yemek kaşığı limon suyu ekleyin
 3. Lekelerin giderilmesi için her gün pamuk kullanarak yüzünüze uygulayın.

Cilt Lekeleri İçin Maske 2

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kafur yağı,
 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz,
 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık,
 • 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan
 • 1 çorba kaşığı kil

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
Dilerseniz yüzünüzün tamamına dilersenizde lekelerin bulunduğu bölgeye sürün.
20 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın.
Maske 2 hafta düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*