Buzdolabını Saran Kötü Kokulardan Kurtulmanız İçin 11 Pratik Bilgi

Buzdolabını Saran Kötü Kokulardan Kurtulmanız İçin 11 Pratik Bilgi

0

Hem yiyecek hem de içeceklerin güven içerisinde ve sağlıklı bir şekilde saklandığı buzdolabı, kimi zaman kötü kokularında ana vatanı haline gelebiliyor. Dolabın kapağını açtığınızda burnunuza doğru esen o kötü koku kimi zaman sinirlerinizi alt üst etmeye yetiyor. Özellikle biz titiz bayanlar böyle durumlarda buzdolabını camdan aşağı atmak istiyoruz. Hele o kötü koku buzdolabındaki yemeklere sindiyse kimse gözümüze gözükmesin. Peki, buzdolabı kokusu nasıl çıkar? Yok mu bunun bir çaresi? İlla buzdolabını camdan aşağı atmamız mı gerekiyor?

Öncelikle bu kötü kokularından neden oluştuğunu söylemem gerekiyor. Her ne kadar dikkatli olsak da bazen unutabiliyoruz. Bu kokular kimi zaman elektrik kesintileri sonucunda yemeklerin bozulmasıyla, kimi zaman üzeri açık unutulan tencerelerden, bazen de hatalı yerleştirilen yiyecekler veya çürüyüp unutulan meyve ve sebzelerden oluşmaktadır. Sizinle paylaşacağım pratik bilgiler, buzdolabı kokusu nasıl çıkar sorusunun da cevabını birçok farklı yoldan bulmanızı sağlayacak. Eğer sizin de farklı yöntemleriniz varsa benimle paylaşmayı unutmayın 🙂

Öncelikle: Sizinle paylaşacağım pratik bilgileri uygulamadan önce buzdolabınızı iyice temizlemeyi unutmayın. Her şeyin başın temizlik… (Titiz soran bayanlar bu yazdıklarımı görmemiş olsun.)

Buzdolabı Kokusu Nasıl Çıkar?

1. Hem Bize Hem de Buzdolabına Faydalı: Süt

buzdolabı kokusu nasıl çıkar

Dilerseniz minik bir kap içerisine ya da çay bardağına süt koyarak buzdolabındaki kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ama sütün üstünü açık bırakmayı unutmayın. Peki, neden süt? Çünkü sütün kokuyu çekme ve hapsetme özelliği bulunmaktadır.

2. Çayı İçin Posasını Ayırın: Sadece 1 Yemek Kaşığı Çay Posası

çay demi

Dün demlediğiniz çayın posası bu işin için yeterlidir. Posanın üzerine bir de limon (1 dilim) koyarsanız etkisi ikiye katlanacaktır.

3. Elma Sirkesi + Su: Kötü Kokudan Kurtuluş

elma sirkesi

Antiseptik özelliği olan elma sirkesi, buzdolabındaki bakterileri temizler ve kokunun ortadan kaldırılmasını sağlar. Elma sirkesini suyla karıştırıp bir kap içerisinde dolaba bırakmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sofra Adabı: Eller Nasıl Kullanılır?

4. Sirke Kokusu Hoşuna Gitmediyse: Karbonat

buzdolabı kokusu karbonat

Hepimiz sirke kokusundan hoşlanmayız elbette. İlla ki buzdolabına sirke koymanız gerekmiyor. Dilerseniz kabın içerisine karbonat koyup buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer günlük kokuların giderilmesini istiyorsanız her zaman bir kapta karbonat bulundurun.

5. Her şey Elinizin Altında: Türk Kahvesi + Pirinç

türk kahvesi buzdolabı kokusu

Geceden küçük bir kaba kahve ve 1 kaşık pirinç karıştırıp buzdolabına koyun. Bu karışım tüm gece buzdolabınızda kalsın. Sabah kalktığınızda kötü kokudan eser kalmayacaktır. Buzdolabı kokusu nasıl çıkar diye soran bayanlar bu yöntemi mutlaka denesin 🙂

6. Sadece Kahve Değil: Kahve Çekirdekleri de Kötü Kokuyu Alır

kahve çekirdeği buzdolabı kokusu

Dilerseniz dolabınıza Türk kahvesi koymak yerine kahve çekirdekleri de koyabilirsiniz. Kahve çekirdekleri de kötü kokuyu çekerek hapseder.

7. Aklınıza Gelmemiş Olabilir: Bir Pamuk + Vanilya

vanilya buzdolabı kokusu

Dilerseniz pamuğu suyla dolu olan bardağa atıp dolabın bir köşesine koyabilirsiniz. Bu pratik bilgi kötü kokulardan kurtulmanızın yanı sıra dolabın içinde vanilya kokusunun hakim olmasını sağlayacaktır.

8. Ağzını Açın, Kokuyu Alsın: Yulaf Ezmesi

yulaf ezmesi buzdolabı kokusu

Kötü kokuyu emme konusunda yulaf ezmesi de oldukça başarılı bir malzemedir. Yulaf ezmesini üstü açık bir şekilde buzdolabına koyun ve 1 gün boyunca bekletin. Artık kötü kokuları emen bir malzemeniz var.

9. Önce Okuyun Sonra Buzdolabına Koyun: Gazete

gazete kağıdı buzdolabı kokusu

Kötü kokuları emmek gazetenin işidir. Bir tomar gazeteyi büküp buruşturduktan sonra buzdolabının bir köşesine bırakın.

11. En Uçuk Yöntem: Mangal Kömürü

mangal kömürü buzdolabı kokusu

Buzdolabını tamamen boşalttıktan sonra küçük bir kabın içerisine veya delikler içindeki bir poşete ya da kâğıt havlu üzerine mangal kömürü koyun. Böylece kötü kokulardan kurtulacaksınız.

11. Yüzü Ekşitir, Buzdolabını Güzelleştirir: Limon Dilimleri

limon kabuğu buzdolabı kokusu giderme

Limon dilimlerini buzdolabının bir köşesine koyun ve kötü kokuların giderilmesini sağlayın. Fakat sık sık dilimleri yenileriyle değiştirmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Pencereleriniz Kışa Hazır mı? Birlikte Hazırlayalım!

Buzdolabı kokusu nasıl çıkar diye soran bayanlara 11 pratik bilgi verdim. Aklınıza yatanları denemenizi öneriyorum. Eğer sizin farklı yöntemleriniz varsa benimle paylaşmayı unutmayın. Çünkü bende bir soran, araştıran ve paylaşan bir bayanım 🙂

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*