Etlerin Padişahı: Bonfile Nasıl Yapılır?

Etlerin Padişahı: Bonfile Nasıl Yapılır?

0

Bonfile nasıl yapılır sorusu aslında ilk görünüşte kolay gibi gelebilir. Fakat bazı küçük sırları ve tüyoları vardır. Bunların içinde bonfile yapacağınız etin seçilmesi, parçalanıp dilimlenmesi, ne kadar süre pişirileceği ve pişirme sırasına kaç derece ısıda olması gerektiği gibi önemli başlıklar vardır. Peki, lezzetli bonfile nasıl pişirilir? Bonfile hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları Taç Gurme olarak cevaplıyoruz.

Bonfile Nasıl Yapılır?

Bonfile Eti Nasıl Seçilir?

bonfile eti nasıl seçilir

Dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların sırt bölgesinin iç tarafında bulunan, sokum ile antrikot arasında, bir tarafı ince diğer tarafı ise kalın olan et parçasına bonfile adı verilmektedir. Hem mükemmel lezzeti hem de görünüşü sayesinde herkes tarafından “etlerin padişahı” olarak kabul görmektedir. Eğer sizde lezzetli bonfile nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, öncelikle et seçimine dikkat etmelisiniz. Kasaptan bonfile alırken 1,5 – 2 kilo arası gelen bonfile parçalarını seçmeye özen gösterin. Bu seçim bonfilenin hazırlığında ve etin ekleneceği yemekte başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Bonfile Nasıl Hazırlanır?

bonfile nasıl pişirilir

Tek ve büyük bir parça olarak alınan bonfilenin öncelikle yağ ve sinirleri alınmalıdır. Yağları ve sinirleri alınan bonfile, kesilirken 200 gr olacak şekilde parçalar halinde kesilmelidir. Kesilen her parçayı da yaklaşık 2 cm olacak şekilde ezmelisiniz. Lezzetli bir bonfile hazırlamak istiyorsanız etlerin ince olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer etler ince olursa piştiği anda kurumaya başlar. Satın aldığınızda bonfile etleri inceyse o zaman bu etleri ızgara yaparak değerlendirmelisiniz. Etin lezzetini kaybetmemesi için bu yönteme başvurabilirsiniz. Sığır etine nazaran daha yağsız olan dana bonfile hazırlanırken biraz yağlanabilir.

Bonfile yaparken etlerin oda sıcaklığında dinlenmiş olduğundan emin olun. Üzerine biraz karabiber ve zeytinyağı ekleyip, fırça kullanarak etin üzerine yedirin. Sonrasında üzerine bir miktar tuz ekeleyin. Bu tuz kaya tuzu olursa daha güzel olur. Bu işlemlerin aynısını etin diğer tarafı için de yapın.

İlginizi Çekebilir:  Vitamin ve Mineral Deposu: Altın Çilek

Bonfile Nasıl Pişirilir?

bonfile nasıl yapılır

Bonfile pişirme konusunda atacağınız her adım etin lezzetini belirlemektedir. Etin hazırlanışına göre pişirilmesi de önemlidir. Eğer bonfile ince dilimler halindeyse soslanıp tencerede pişirilebilir. Ayrıca ince dilimleri tavada veya ızgarada da pişirebiliriz. Fakat mangalda bonfile yapmak istiyorsanız etlerin kalın olarak dilimlenmesine dikkat edin. Bu sayede etin suyu kaybolmaz. Eğer evinizde kalın bir bonfile parçasını pişirmek istiyorsanız mutlaka döküm tava kullanmalısınız.

Etin her iki tarafını kahverengi olana kadar kızartıp, sonrasında 160 derecelik fırında yaklaşık 10 dakika dinlendirmelisiniz. Eğer bonfileyi bütün olarak fırına verecekseniz öncesinde fırını 230 dereceye getirmelisiniz. Bonfileleri fırına aldıktan sonra 200 dereceye indirip 30 dakika, süre bittikten sonra 160 dereceye indirip 30 dakika daha pişirmelisiniz.

İşte bonfile nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz detaylı cevap! 🙂 Sizde bir kaç denemenin ardından en güzel bonfileleri pişirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*