Çikolata Sözlüğü: Bitter Çikolata

Çikolata Sözlüğü: Bitter Çikolata

0

Bitter çikolata; ana maddesini tropik kakao ağacının “çekirdek” denilen tohumlarından alır. Kekremsi tadıyla diğer çikolata çeşitlerinden farklıdır. Bitter çikolataya bu tadı veren ise içerisindeki yoğun kakao miktarıdır. Kakao bitkisinin yanı sıra yapımında içerisine çikolata likörü, kakao yağı, şeker, vanilya gibi yan ürünler de eklenir.

Tüm bu malzemelerin farklı oranda karışımı sayesinde ortaya farklı tatlar çıkar. Genellikle “Yarı tatlı çikolata” olarak tanınan bitter çikolata, içindeki kakao miktarı artıkça daha sert ve acı bir tat halini alır. Düşük şeker miktarı sayesinde diyet yapan ancak yine de çikolata krizlerine girenler için de birebirdir 🙂

Bitter Çikolatanın Besin Değeri

Çikolata ailesinin belki de en sağlıklı üyesi bitter çikolata yüksek oranda lif ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, bakır gibi minerallere sahiptir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık 479 kaloridir ve 47 gram karbonhidrat, 5 gram protein, 30 gram yağ içerir. Kalorisinin düşük olması tabii ki düşük miktarda şekerden kaynaklanıyor. Ayrıca süt miktarı da sütlü çikolata veya beyaz çikolataya göre daha azdır.

Sağlıklı bir beslenme düzeni için çikolata tüketimi günde iki, üç kareyi geçmeyecek şekilde olması gerekiyor. Fazla tüketimden kaçınmalısınız.

Bitter Çikolata Nasıl Saklanır?

Bitter çikolatayı yüksek ısı ve ışığa maruz bırakmamanızı öneriyoruz. Çünkü içerisindeki kakao yağı zarar görür. Bunun sonucundaysa yağlar çikolatanın yüzeyine doğru çıkmaya başlar. Çikolatanın 18 ila 22 derece arasındaki bir sıcaklık olan oda sıcaklığında korunması önerilir. Çikolatayı buzdolabında saklamak yanlış olarak yapılan uygulamalardan biridir. Çünkü 10 derecenin altındaki soğuk bir ortam çikolatanın yapısına zarar verir. Hassas bir kristal yapıya sahip olan kakao yağı düşük ısıdan dolayı zarar görür.

Ayrıca ani ısı değişimlerine maruz kalan bitter çikolatanın üzerinde beyaz bir yapı oluşur. Bu durum çikolatanın tadında büyük bir değişime yol açmasa da görüntüsünü matlaştırır.

İlginizi Çekebilir:  Biz Seni Unutmadık: SÜBYE

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Kakao, yüksek oranda antioksidan nitelikli organik bileşikler içerir. Bitter çikolata, diğer çikolata çeşitlerine göre daha fazla kakao içerir ve daha yüksek bir antioksidan etkisine sahiptir. Kalp sağlığını koruyucu bir etkisi vardır. Kan akımını artıran ve UV ışınlarını emen flavonoidler, cilt sağlığını korumada da etkilidir. Ayrıca öksürük tedavisinde kullanılır. Ruh halini canlandıran salgıları üretir, ayrıca bir antidepresan olarak etki eden serotonin içerir. Bu sayede stres hormonu düzeyini düşürmeye etki eder.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*