Çikolata Sözlüğü: Beyaz Çikolata

Çikolata Sözlüğü: Beyaz Çikolata

0

Beyaz çikolata, aslında herkesin sevmediği bir çikolata çeşididir, içerisinde kakao yağı, süt kuru maddesi, şeker ve süt yağı bulunur. Çikolata tadını kakao yağı verir çünkü içerisinde kakao tozu bulunmaz. Lezzet ve aroma katması amacıyla içerisine vanilya konulur. Renk olarak genellikle fildişi, beyaz ya da bej rengi tonlarındadır. “Beyaz çikolata gerçekten bir çikolata çeşidi midir?” Bu hala tartışmalı bir soru. Kimilerine göre şekerleme gibi bir şeydir. Yalnızca kakao yağı içermesi onu çikolata yapmaz…

Beyaz çikolata tarihte ilk kez 1930’larda, İsviçre’de, bir firma tarafından kakao yağı artıklarını değerlendirmek amacıyla denemeler sonucu ortaya çıkarılmıştır. 1948 yılında ilk olarak ABD’ye “Alp Beyazı” adındaki çikolata çubukları olarak satılmıştır. Alp beyazı ismi de İsviçre Alplerinden başka bir şey değil kuşkusuz… Bu ürün, beyaz çikolata ve badem parçacıklarından yapılmıştı.

Beyaz Çikolata Yapımıbeyaz çikolata yapımı

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Kanada ve İsviçre’de beyaz çikolata yapımında uyulması gereken maddeler ve bunların miktarları belli bir düzenlemeye tabidir. Bu maddelere göre beyaz çikolatada, kakao yağı oranı yüzde 20, süt ürünü (süt, krema, tereyağı) kuru maddesi oranı yüzde 14 ve süt yağı oranı ise yüzde 3,5’tan az olamaz.

Ülkemizde üretilen beyaz çikolatalarda da bu oranlar geçerlidir. ABD ayrıca bu standartlara ek olarak, şeker oranının yüzde 55’i geçmemesi şartını da öne sürüyor. Tüm bu malzemelerin bir araya gelmesiyle beyaz çikolata üretimi gerçekleştiriliyor.

Beyaz Çikolata Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Beyaz çikolata kolay bir malzeme değildir. Çikolata çeşitleri arasında en narin olanıdır. Isıtırken ve eritirken çok dikkatli olmak gerekir. Yavaş ve sabırlı davranarak kullanmak önemlidir. Eritme işleminde 40-45 dereceden yüksek sıcaklık olmayacak şekilde ısıtmanızı öneriyoruz. Diğer bir eritme yöntemi ise, bir sos tenceresinde kaynatmadan ısıtılan sıvı kremanın içine küçük parçalara ayrılan beyaz çikolatayı eklemektir.

İlginizi Çekebilir:  Baharat Sözlüğü: Çörek Otu

Beyaz Çikolatayı Normal Çikolatadan Ayıran Farklar Nelerdir?

Beyaz çikolatayı bildiğimiz kahverengi çikolatadan ayıran en önemli şey içerisinde kakao tozunun olmamasıdır. Kakao tozu ise mineraller açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, bakır, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerir. Dolayısıyla beyaz çikolata, bu mineraller açısından fakirdir. Kakao tozunda bulunan kafein ve onunla benzer etkileri gösteren teobromin de beyaz çikolatada bulunmayan diğer maddelerdir.

Kakao çekirdeğindeki antioksidan özellik siyah çikolatada mevcuttur ancak beyaz çikolatada bulunmaz. 100 gram beyaz çikolatada yaklaşık olarak 540 kalori bulunmaktadır.

 

[interaction id=”5a7ae62d7c71810001844b7b”]

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*