Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

0

Bebek masajı nasıl yapılır derdi her taze anne baba adayının düşündüğü bir nokta. Yediklerini hazmetmesi, gaz çıkarması, rahatlaması ve gelişimi için oldukça büyük öneme sahip bebek masajı. Bebeğinize masaj yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği, bebeğin hangi bölgesine ne şekilde masaj yapılacağı bu yazımızda…

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek masajı nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı hangi bölgesine masaj yapacağınızdır. El hareketleriniz bu minvalde çeşitlenecek çünkü unutmayın. Stres hormonunu azaltarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak bir masaj hem onun hem sizin uykunuzu daha rahat kılacak 🙂 Ayrıca bebeğinizle güçlü bir bağ kurmanın da önemli bir parçasıdır masaj.

Öncelikle masaj yapacağınız ortamın sessiz ve sakin bir yer olması gerektiğini unutmayın. Herhangi bir ses veya ışık parlamasının zorluktan başka bir işe yaramayacağı aşikar.

Oda ısısının bebeğinizi rahat ettirecek kıvamını çok iyi bildiğinizi biliyoruz. O ısıyı mutlaka yakalayın. Hafif bir müzik eklemek hiç de fena olmaz. Rahatlatıcı unsurlardan bir diğeri kesinlikle müziktir. Sonuçta hepimiz ninnilerle uyumuş bir kuşağız 🙂

Masaj süresinde ihtiyacınız olabileceğinden yanınızda mutlaka temiz bir alt bezi ve yumuşak bir havlu bulundurmanızda yarar var. Tüm bu ortamı hazırladıktan sonra hala bebeğiniz tam olarak rahatlamamış ve gergin olabilir. Bu durumda rahatladıktan sonra masajınıza devam etmeniz gerekecek.

Masaj Türleri

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Parmaklarınızı bebeğinizin alnından şakaklarına doğru hafifçe gezdirin, ardından yanaklarına doğru kaydırın. Bu onun stresini alacak. Diş çıkarması, meme emme ve sürekli ağlama nedeniyle bu noktalar daha fazla gerilir. Çeneden kulak arkasına doğru yapacağınız el hareketleri ile onu daha da rahatlatacaksınız.

Karın Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin karnına uygulayacağınız masaj kabızlık sorununa, gaz çıkarmasına ve bebeğin sindirimine çok olumlu bir katkı sağlar. Hafif hareketlerle davranmak önemlidir kusmaması adına. Karın masajını karından bacaklarına doğru parmak hareketleriyle başlayabilirsiniz. Ayaklarını kaldırmak, germek onu da mutlu edecektir.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda Mide Bulantısı

Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Sırt masajının bir yağ ile yapılması tercihimizdir. Kaygan parmaklar onun sırtını çok rahatlatacak. Omurgasının düz tutulmasına özen gösterin. Boyuna yakın bölgeleri hafif oval hareketlerle ovaladıktan sonra tekrar beline doğru parmaklarınızı kaydırın. Sırt masajı muhtemelen ona en iyi gelecek masajlardan biridir.

Bacak Masajı Nasıl Yapılır?

Kollara uygulanan masajla benzerlik gösterir. Bacaklarını iki elinizle havaya kaldırarak kan dolaşımını sağlayın. Kalçadan bileğe doğru hafifçe ovalayınız. Bebekler de büyükler gibi ayak masajından hoşlanırlar unutmayın. Ayak tabanından ayak içine doğru parmaklarınızla çizeceğiniz kavisler en güzel masaj şeklidir. Ayak gelişimi için de önemlidir.

Kol Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle sonrasında da diğeriyle sıvazlayarak masaj uygulayın. Bebeğiniz kollarını avuç içinize alarak içe doğru dairesel şekilde sıvazlayın.

Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*