Son Yılların Popüler İsmi: Aloe Vera

Son Yılların Popüler İsmi: Aloe Vera

Editörün Seçimi
0

Türkçe ismiyle Tıbbi Sarısabır yani Aloe Vera, tıbbi amaçlarda kullanılan bir bitki türüdür. Asphodelaceae familyasından olan Aloe Vera, özellikle biz kadınların yakından ilgilendiği bir bitkidir. Çünkü onunla bakım kremleri ve jeller üretilmektedir. Aslında çoğumuz onun adını bu şekilde hafızamıza kazıdık. Güzelliğimiz için son yıllarda kendisi olmazsa olmaz oldu neredeyse 🙂 Peki, nedir bu Tıbbi Sarısabır bitkisi… Bu yazımda ismi herkese çok tanıdık gelen ama faydaları hakkında kimsenin net bir cevap veremediği bitkiyi yakından inceleyeceğim. 

Cilde iyi gelen faydalarıyla tanınıyor kendileri. Ama nereden geliyor Aloe Vera faydaları? Onu bu kadar değerli kılan şey nedir? Bugün doğanın büyük bir nimeti olan bu bitkiyi daha yakından ve derinden incelemeye çalışacağım. Yaptığım araştırmalar ve okuduğum bilgiler ışığında sizleri de bilgilendireceğim 🙂 Dilerseniz evde yetiştirebileceğiniz Tıbbi Sarısabır hakkındaki tüm detaylar yazımda…

Aslında İsmi Hiç Yabancı Gelmiyor: Aloe Vera Nedir?

Yukarıda açıkladığım gibi ülkemizde “Tıbbi Sarısabır” olarak biliniyor. Aslında onun ana vatanı Afrika. Onu diğer bitkiler arasında farklı kılan özelliği ise yapraklarında jel kıvamında bir yapı olması. Bu yapısında aminoasiti, minerali ve vitamini bolca barındırmaktadır.

Sadece jel kıvamında yapı deyip geçmemek gerekiyor. Bu yapı içerisinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerinin de içinde bulunduğu tam 12 çeşit vitaminin yanı sıra demir, potasyum, kalsiyum gibi toplam da 20 farklı mineral ve alanine, arginine gibi adını bile duymadığımız ama vücut için çok faydalı olan 18 değişik aminoasit barındırmaktadır.

Eee durum bu şekilde olunca, insanlara da Aloe Vera bitkisinde bolca faydalanmak kalıyor. Peki, Aloe Vera faydaları nelerdir? Aloe Vera ne işe yarar? Şimdi sıra faydalarını anlatmakta…

Bu Kadar da Olmaz Diyeceğiniz: Aloe Vera Faydaları

aloe vera faydaları

 1. Cilt için büyük destekçi olan aloe vera bitkisi, güneş yüzünde ciltte oluşan yanık ve lekelerin kısa süreli iyileşmesini sağlıyor.
 2. İçerisindeki vitamin, protein ve mineraller sayesinde kollajen artmaktadır, böylece cildin yaşlanması yavaşlıyor.
 3. Kollajen üretiminin artması kazalar yüzünden ciltte oluşan yanık ve tahrişlere de iyi gelmektedir.
 4. Eğer kuru bir cildiniz varsa nemlendirmek için onu tercih edebilirsiniz.
 5. Jelimsi yapısı ile sivilce ve akne tedavilerinde merhem olarak kullanılmaktadır. Sivilcelerin daha çabuk temizlenmesini sağlamaktadır.
 6. Bu bitki kullanılarak hazırlanan bitki çayları, antioksidan sayesinde vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Fakat bu çayları güvenilir yerlerden almanızı öneriyorum.
 7. Tıbbi Sarısabır bitkisinin çay olarak tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarına karşı da önleyici etkisi bulunuyor.
 8. Antibakteriyel özelliği sayesinde böcek ısırıkları sonrası oluşan kaşıntıyı yok eder. Ayrıca ısırılan bölgede bakteri oluşmasını engeller.
 9. Ciltteki renk farklarının hafifletilip çoğunun da yok olmasını sağlamaktadır.
 10. Aloe Vera içerisindeki jeli kaba biriktirip saç diplerine masaj yapıp ovarak yıkarsanız, kepeklerin ortadan kalktığını görebilirsiniz.
 11. Banyodan sonra nemli veya kuru saça uygulanırsa, saçtaki elektriklenmeyi alıp düzleşmesini sağlıyor.
 12. Yağlı ciltlerdeki yağ dengesini koruyup her zaman parıltılı olmayan fakat daha sağlıklı bir cilt için yardımcı oluyor.
 13. Bazı ciltlerdeki alerjik sıkıntıları yatıştırıcı etkiler gösterdiği görülmüştür. Bu yüzden Aloe Vera jeli kullanılarak sabunlar elde ediliyor.
 14. Bitki çayı olarak tüketilmesi antioksidan sayesinde sinir sistemine iyi gelmektedir. Uykusuzluk ve sinirlilik gibi sorunları kolayca yenmemizi sağlıyor.
İlginizi Çekebilir:  Hayatımızdan Eksik Olmasın: D Vitamini

Kendimiz Yetiştirsek Diyenlere: Aloe Vera Yetiştirme

aloe vera yetiştirmek

Madem bu kadar faydası var, neden evde yetiştirmeyeyim ki? Diye kendi kendinize soruyorsanız sıra sizin sorularınıza yanıt vermeye geldi 🙂 Eğer evde aloe vera yetiştirmek istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken bazı şeyler var. Öncelikli olarak saksıda yetiştirecekseniz toprağın önemini atlamamalısınız. Toprak mutlaka humuslu ve geçirgen bir yapıda olmalıdır. Böylece bitki sağlıklı büyür. Güneşi sevdiği için evin en çok güneş alan yerinde yetiştirmelisiniz. Aklınızda soru işareti kalmasın, bu bitki -7 dereceye kadar soğuk havalara dayanabiliyor. Fakat ideal sıcaklık her daim 8-10 derece arasındadır.

Her gün sulama beklemeyen bitkimiz, özellikle kış mevsiminde toprağı çok kuruduğunda bir miktar sulanabilir. Hatta hiç sulamasanız dahi yaşamını sürdürebiliyor. Yaz mevsiminde de yine az ama daha sık sulamanız sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Fakat sularken suyun yapraklara değmemesine dikkat edin. Çünkü bu yüzden çürümeler oluşabilir. Küçük boyutlu saksılarda uzun yıllar yaşayabilen bu bitki için saksı değişim zamanı 2-3 yıl gibi uzun bir süre. Yani öyle canınız istediği zaman toprak veya sakı değiştirmemelisiniz.

Hiç Zararı Yok Mu: Aloe Vera Yan Etkileri

aloe vera yan etkileri

 1. Kullanım alanı çok geniş olduğu için, alerjiye eğilimi olan ciltlerde bazı yan etkileri olabiliyor.
 2. Eğer aloe vera kullanıyorsanız ve derinizde değişim gözlemlediyseniz (kurulukkızarıklık vb.) mutlaka doktora gitmelisiniz.
 3. Kalp ve diyabet hastaları için aloe veranın ağız yoluyla tüketilmesi önerilmemektedir.
 4. Eğer aşırı veya hatalı tüketilirse halsizlik, düzensiz kalp atışı ve ishal gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden doğru şekilde tüketmek için mutlaka doktora danışmanızı öneriyorum.
 5. Hamile veya emzirme döneminde olan kadınlar ve ciddi rahatsızlığı olanların de tüketilmesi önerilmiyor.
 6. Çok faydalı olmasına rağmen hoyratça kullanmak zarar oluşturabilir. Doğru adımlarla bu mükemmel bitkiden faydalanmak için mutlaka doktorunuzdan tavsiye alın.
Yazar hakkında

Soran Bayan

Soran Bayan, her zaman sorularını internette araştıran, kesin çözüme ulaşmak ve fikirlerini paylaşmak isteyen hemcinslerine çözüm sunan bir bayandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*